İZMİR HABERLERİ

İzmir UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girsin

DHA
02.05.2016 - 13:15 |Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit İzmir'in UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alması için yapılan çalışmaları TBMM'ye taşıdı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle önerge hazırlayan Yiğit, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan barış ve hoşgörü kenti İzmir'in “Unesco Dünya Mirası Listesinde" olmayı fazlasıyla hak ettiğini belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle hazırlanan önergede şu ifadeler yer aldı,
“İzmir, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, pek çok farklı kültürü aynı çatı altında buluşturmuş, yaşamış ve yaşatmıştır. Tüm dinleri içinde barındıran bir hoşgörü kentidir. Kadifekale Agora ve Kemeraltı tarihi kent aksı pek çok kente nasip olmayan bir güzergâh sergilemektedir. Kentin farklı dönemlerini bu aks üzerinde deneyimlemek mümkündür. Kemeraltı öyle bir mekandır ki üç dini birden çatısı altında birleştirmiştir ve geçmişte olduğu gibi günümüzde de ticaretin atan kalbi olmuştur. Somut kültürel miras değerlerinin yanı sıra çarşı kültürünü hala yansıtıyor olması dolayısıyla aynı zamanda soyut kültürel mirası da içinde barındırmaktadır. Bu alanın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi için İzmir Ticaret Odası tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Turizmde etkin bir kent olmak isteyen İzmir UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeyi başardığı takdirde kentin en güneyi Efes ve kentin en kuzeyi Bergama ile bir bütünlük sağlayacaktır. Böylece en kuzeyinden en güneyine üç UNESCO Dünya Mirası merkezinin tek seferde ziyaret edilmesi mümkün olacaktır. İzmir'in UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi hem ülkemizin tanıtımı, hem de turizm açısından önemli katkı sağlayacaktır."
İZMİR (DHA)
foto

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girsin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2016 tarihinde saat 13 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girsin haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:45
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı