Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte YGS soru ve cevapları

  11 Nisan 2010 - 16:16Son Güncelleme : 11 Nisan 2010 - 18:16

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını bu ayın sonuna doğru veya Mayıs ayının ilk günlerinde açıklayacaklarını bildirdi.

  TÜRKÇE TESTİ

  SOSYAL BİLİMLER TESTİ

  TEMEL MATEMATİK TESTİ

  FEN BİLİMLERİ TESTİ

  CEVAP ANAHTARI

  YGS'de bir soru hatalı iddiası

  Yarımağan, yaptığı açıklamada, şu ana kadar sınavı etkileyecek  önemli bir sorunun kendilerine yansımadığını kaydetti.

  Sınavda birkaç “münferit” olay yaşandığını ancak sınavın genelini  etkileyecek bir durum olmadığını söyleyen Yarımağan, Van'da Emniyet Müdürlüğüne  “toplu kopya” ihbarı yapıldığını bilgisi geldiğini ancak ilgili kurumların  gereken önlemleri aldığını bildirdi.

  Yarımağan, “Van'da Emniyet Müdürlüğünün bu yönde bir duyumu varmış.  Sınavdan önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne durumu bildirmiş. Onlar  da gerekli önlemleri almışlardı. Böyle toplu kopya olayı sadece oradan geldi. Şu  anda durumun ne olduğunu bilmiyorum. Onun dışında başka bir olay gelmedi” dedi.

  Sınav sırasında bazı bayılanlar olduğu bilgisi de geldiğini söyleyen  Yarımağan, bu kişilerin daha sonra sınava devam ettiklerini kaydetti. Yarımağan,  sınav esnasında bayılanlara binadan çıkmadan müdahale edilmesi halinde bu  kişilerin daha sonra sınavlarına devam edebildiklerini ancak hastaneye gitmeleri  gerektiyse, sınav ortamından ayrılmaları durumunda sınava yeniden alınmadıklarını  anlattı.

  SONUÇLAR

  ÖSYM Başkanı Yarımağan, sınav sonuçlarını bu ayın sonuna doğru veya Mayıs  ayının ilk günlerinde açıklamayı planladıklarını bildirdi.

  Sınav kağıtlarını değerlendirme işlemlerinin önümüzdeki Salı günü  başlayacağını ifade eden Yarımağan, “Sınav evrakı 49 tırla sınav merkezlerine  götürülmüştü. Tırlar bekliyorlar, bu akşamdan itibaren Ankara'ya getirmeye  başlayacaklar. Bu işlem yarın öğlene kadar sürer. Kutuların açılmasından sonra  Salı sabahı değerlendirmeye başlarız” diye konuştu.

  YGS'nin sorunsuz tamamlandığını yineleyen Yarımağan, “İkinci sınav yaniLYS daha kritik buna göre. Çünkü birden çok soru kitabı var. YGS'de, daha önceki  sınavlardan farklı, herhangi bir değişiklik yoktu. Herkesin alışık olduğu  düzendeydi. Geçmiş sınavlara göre bize akseden sorun daha az. Bir iki küçük olay  dışında hiçbir şey yok” dedi.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
  • Apotoraman Apotoraman 11.4.2010 20:16:11
   o matematik sorusu umarım iptal edilir. iki seçenek de yanlış diyip boş bırakmıştım. umarım ikisini de doğru kabul etme gibi bi hatada bulunmazlar!!
  • NeslihaNn Dursun 11.4.2010 19:43:05
   meslek lisesi öğrencisiyim.dersanede sözel olark hazırlanmıştım..Türkçe çok kolaydı.Ama sosyal baya zorladı.Tarih soruları baya zordu.Sosyal sorularını hazırlayanın elleri dert görmesin:) Ygs de sosyal soruları böyleyse LYS de nasıl olur bilmiyorum artık...Umarım herkes istediği sonuca ulaşır.
  • bonusty bnsty 11.4.2010 19:33:07
   ÖSYM'ye çok teşekkürler wallahi Türkçeyi okumayı bilen, matematiği dört işlem bilen herkes yapabildi,Sosyalde hiç bilgi sorusu yoktu. Ne demeli bilmiyorum çok kolay %70 kolay denilen sınav için Teşekkürler ÖSYM...
  • Bülent Yılmaz 11.4.2010 19:29:20
   Sosyal bilimler in sadece ilk on sorusuna baktim ve uc soru dupeduz hatali. Secenekler icinde sorunun cevabi anlamina gelecek siklar cevaba dahil edilmemis. Yazik yurdum gencligine. Uc bes ne idugu belirsiz "uzman" hazirladiklari bu abuk sorularla genclerin istikbalini caliyor. Yaziklar olsun...
  • mete ceyhun ekmen 11.4.2010 19:09:01
   lys (edebiyat cografyada) ödeşicez sayın yetkililer.
  • mete ceyhun ekmen 11.4.2010 19:06:35
   Şu sınavda 160ta 160 yapan varsa onu hemen türk vatandaşlıgından cıkartın abdye gönderin beyin göçü yaptırın harcanmasın buralarda. O kadar diyorum anlayan anladı.
   
  Haberlerçatışmaterör saldırısılinçköprüASKERGenelkurmay Başkanıziyaret