Gündem Haberleri

  İşkenceyi anlatan Selim Dindar öldürüldü

  04 Aralık 2009 - 00:00:00

  1981’de tutuklanan ve 3 yıl Diyarbakır Cezaevi’nde kalan işadamı Mehmet Selim Dindar’ı kamuoyu cezaevinde yaşadıklarını anlatmasıyla tanıyordu.

  Dindar önceki akşam Bakırköy’de silahlı saldırı sonucu 7 kurşunla hayatını kaybetti. Dindar’ın cezaevinde yaşadıkları ‘Bu Kalp Seni Unutur mu’ dizisinde de anlatılmıştı.

  İSTANBUL Bakırköy’deki Cizreliler Derneği’nde silahlı baskında 7 kurşunla öldürülen işadamı Mehmet Selim Dindar toprağa verildi. 1981’de tutuklanan ve 3 yıl Diyarbakır Cezaevi’nde kalan Dindar, 2003’te Radikal Gazetesi’nden Neşe Düzel’e, 2008’de Habatürk’ten Balçiçek Pamir’e gördüğü işkenceleri anlatmıştı.
  Önceki akşam Dindar, Cizreliler Derneği’nde otururken yandaki kahvenin sahibi içeri daldı. Peşinden gelen silahlı kişi dernektekilere kahve sahibini vermelerini istedi. Ret yanıtı alınca içeriyi kurşun yağmuruna tuttu. Yaralanan 6 kişi arasında Dindar da vardı. Vücuduna 7 kurşun isabet eden Dindar yaşamını yitirdi. Dindar’ın cenazesi dün, cenaze namazının ardından Kazlıçeşme Mezarlığı’nda toprağa verildi.
  M. Selim Dindar’ın cenaze törenine, AK Parti Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan,Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Dindar’ın ailesi ve yakınları katıldı.

  Cizreliler Derneği Başkanı Adnan Tüzün “Olay ilk bakışta adi bir olay gibi görünüyor. Ancak arkadaşımızın üzerinde 7 kurşun çıkması düşündürücü” dedi.

  ‘Diyarbakır’da cehennemi gördüm’

  M. Selim Dindar Diyarbakır’da yaşadıklarını Radikal ve Habertürk gazetelerine anlatmıştı:
  Devamlı işkenceyle yaşamak insanda gerçeklik payını ortadan kaldırıyor. Bir arkadaşımız vardı, ‘Ölüyüz ve kaldığımız yer kabir’ diye inanmıştı, çevreden duyulan sesler kabir azabıydı...
  Bir daha dünyaya gelseydim, asla Kürt olmak istemezdim. Kürt’ün kaderi cezaevi, dayak, işkence ve ölüm müdür?
  Ben ülkemizde geçmişte yaşanılan bir vahşeti anlatıyorum. Diyarbakır Cezaevi’nden konuşulduğunda hâlâ hayattan kopuyorum... İçimdeki frene basamıyorum ve herkesin önünde hüngür hüngür ağlıyorum...

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 01:00:21
  Okuyucu Yorumları { Toplam 7 Yorum }
  • yusuf akışık 4.12.2009 10:30:57
   Allah rahmet eylesin.Son zamanlarda 1980 darbesinin kürtleri işkenceden geçirdiği gibi bir imaj oluşturuluyor,ülkemizdeki her olumsuzluk kürtlere karşı geliştirilmiş bir planmış gibi lanse ediliyor.Oysa 12 eylül darbesi İŞÇİ SINIFINA karşı yapılmış,tüm aydınlar ve emekçi halkımız zarar görmüştür.
  • hakan güven 4.12.2009 09:42:29
   kumar borcudur nedeni..
  • Aç Gözünü Seyret 4.12.2009 09:25:59
   MAĞDUR U OYNAMAYA ALIŞTILAR NASIL OLSA ABARTIN BAKALIM.
  • halit kurt 4.12.2009 09:22:28
   YALAN SÖYLEMEKLE OLMUYOR. BU BAHSETİĞİN İSKENCELER SADECE SENİN FANTAZİN. KİM SE BU ÜLKEDE KÜRT DİYE FARKLI MÜAMELE GÖRMEDİ. 17 YAŞINDAN BERİ 35 YIL KÜRTLERİN GÖÇ ETTİĞİ YERLERDE YAŞADIM GEZDİM (MERSİN BURSA MUĞLA ANKARA İSTANBUL İZMİR AYDIN) BEN AYIRIMCILIK GÖRMEDİM. ÖZEL MUAMELE İSTEMEYİN.
  • ahmet can 4.12.2009 08:45:17
   sizce 7 kursun olayla ilgisi olmayan bir adama tesaduf edermi.......
  • Mahir Otar 4.12.2009 07:34:49
   Kürtler degil, ayirimcilik yapanlar dislaniyor! Isgence tabiki Türkiye'in ayibi ve insanlik disi, ancak sen canimiza ot tikmak icin daga cikanlara yataklik yapacak deslekyeceksin, sonra hapsedildim diyeceksin. Kürt ol ama Kürtcülük yapma, bütün Türkiye bütün mevkiler senin, sizin. Dank ettimi?
   
  Haberlerak partiFenerbahçebinali yıldırımGalatasarayburçniobeistanbul