İran'dan iddia: ABD'nin casus uçağını düşürdük

04 Aralık 2011 - 16:23Son Güncelleme : 04 Aralık 2011 - 22:45

İran ordusu bugün, ABD'ye ait bir insansız hava aracını vururak düşürdüklerini açıkladı. ABD’li yetkililerse, söz konusu uçağın bir haftadır kayıp olduğunu, ancak İran tarafından vurulduğuna dair hiçbir göstergenin bulunmadığını bildirdi.

İran'ın Arapça yayın yapan El Alem devlet televizyonu bugün, ABD'ye ait RQ-170 tipi gelişmiş bir insansız hava aracının İran Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

İsmi açıklanmayan İranlı bir askeri yetkiliden alınan bilgiye göre, casus uçağın, hava sahasına izinsiz giriş yaptığı için, İran'ın doğusunda vurulduğu bildirildi.

Az bir hasar alarak düştüğü söylenen ABD uçağının İran silahlı güçlerinin eline geçtiği aktarıldı. Uçağın ne zaman vurulduğu hakkında bilgi verilmedi.

BİR UÇAĞIMIZ KAYBOLMUŞTU

ABD tarafından, İran’ın yaptığı bu açıklamaya ilişkin ilk yanıt, Afganistan’daki NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nden (ISAF) geldi.

Geçen hafta o bölgede kendilerine ait bir casus uçağın kaybolduğunu ve bir daha haber alınamadığını belirten ABD’li yetkililer, İran’ın vurduğunu iddia ettiği hava aracının, bu kayıp uçak olabileceğini belirtti.

ISAF yetkilileri, söz konusu hava aracının kontrolünü kaybettiklerini ve bu zamandan beri nerede bulunduğuna dair araştırma yaptıklarını açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir diğer yetkiliyse, İran’ın bu aracı vurduğuna dair hiçbir delil olmadığını dile getirdi.  
RQ-170 tipi gelişmiş insansız hava aracı son teknoloji kullanılarak üretilmiş, yeni bir casus uçak olarak biliniyor. Varlığından 2009'dan beri söz ediliyor olsa da, ABD Hava Kuvvetleri tarafından 2010 yılına kadar resmen tanıtılmadı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 24 Yorum }
 • hakan g 4.12.2011 21:56:42
  @AliAksal, o bölgede bütün körfez ülkeleri ve Suudi arabistan ABD üsleri ile dolu!bize gerek yok.Afganistandan bile kaldırıp gönderebilirler oraya.<br><br>ABD zamanında İranAir'in bir A300ünü "yanlışlıkla(!!)" düşürmüştü körfezde.Rövanş sayılmaz ama skor olarak iyidir.
 • ömer öksüz 4.12.2011 20:01:38
  Bu haberler ABD Irana resmen savas ilan etmistir biline.Zaten bahane ariyorlardi.
 • H2 SO4 4.12.2011 19:52:48
  Iran petrollerinin sefasini sürecegine macera pesinde.<br>Yavas yavas ipler kopuyor, dönüsü olmayan noktaya geliniyor.<br>Mollalar sonunda petrolü ve güclerini ellerinden kaptiracaklar.<br>Irakta oldugu gibi petrolü ellerinden alirlar ve yeniden paylastirirlar.<br>Irani seven ve hatta tapanlara duyurulur.
 • Ali aksal 4.12.2011 19:51:23
  4-8 saat arası havada kalabilen bir uçak olsa olsa <br>MÜTTEFİK !!! bir ülkeden havalanmış olabilir !...<br>ABD suyumuzu resmen kaynatıyor.. Bizi İran-Rusya ve Suriye'ye<br>karşı KALKAN yaptılar, biz hala Dersim, Futbolda Şikeyle uğraşıyoruz..<br>ABD Başkan Yrd'sı NEDEN GELDİ ACABA bileniniz var mı ???
 • orhan sönmez 4.12.2011 19:32:46
  bütün körfez amerikan üssü dolu merak etmeyin incirlikten kalkmadı
 • börteçine kudatgu 4.12.2011 19:21:07
  Hic birsey olmaz, o kadar kolay degil artik sagi solu bombalamak....ekonomik olarak ta cokertemezler, rusya var arkasinda cunku....daha cook ugrasir amarika bununla...ama bir halt da yiyemez....ahanda size afganistan gercegi...birde iran'a saldiracak ha....komik olma kuzen lari..:)))
 
HaberlerHSYKMurat BozInstagramCemaatCumhurbaşkanı ErdoğanAbdullah GülAhmet Davutoğlu