Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  İnternet sansürüne flaş açıklama

  04 Mayıs 2011 - 12:00Son Güncelleme : 04 Mayıs 2011 - 16:00

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği kapsamında öngörülen düzenlemenin çarpıtıldığını belirterek, standart pakette herhangi bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

  BTK tarafından hazırlanan ve 23 Şubat 2011'de yayınlanan İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Acarer, benzeri düzenlemelerin Avrupa ülkelerinde de bulunduğunu, bunun bir “sansür” olarak algılanmasına şaşırdıklarını belirtti.

  Düzenlemeyle standart paket dışında aile, çocuk ve yurt içi paketleri oluşturulduğunu, yeni filtrelemelerin bu üç paket için geçerli olduğunu söyleyen Acarer, standart pakette mevcut uygulamadan farklı bir filtrenin söz konusu olmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  “Bir olay bu kadar çarpıtılır mı, pes diyorum. Şu anda herkes standart tarifede. Şimdi üç tane daha paket getiriliyor. Bu paketlerin de fiyatları farklı olsun deniyor. İnterneti sadece çocukların kullandığı abonelikler için belli bir filtrelemeyle hizmet verecek olan Çocuk paketi, biraz daha geniş alanda hizmet verecek Aile paketi ve erişime engelli sitelerin yüzde 99'unun yurt dışı kaynaklı olması gerçeğinden hareketle yurt içi paketi uygulamaya girecek.

  Şimdi biz herkesi çocuk paketine alsak eleştirilere hak verirdim. Ancak bu uygulamayla zaten herkes standart paket içinde kalacak. Ancak isterse diğer paketler için başvuruda bulunacak. Bunun neresi sansür. Standart paket şu anda neyse aynen devam edecek. Şu ankinden farklı bir filtre koyulmayacak. Standart tarifede bir internet sitesinin içeriğinde bir suç varsa zaten erişime engelleniyor. Bunun dışında artı bir şeyler yapacak halimiz yok. Filtre diğer paketlere getiriliyor.”

  “KONUNUN ŞİMDİ GÜNDEME GETİRİLMESİ SİYASİ”

  BTK Başkanı Acarer, yönetmeliğin Şubat ayında yayınlanmasına rağmen Mayıs ayında tartışılmasına anlam veremediğini, eğer bir sansür iddiası varsa neden bunu söylemek için 2.5 ay beklendiğini merak ettiklerini söyledi.

  Acarer, “Konunun şimdi gündeme getirilmesinin nedeni konusunda yorum yapmayacağım ama Şubat ayında alınan bir kararın Mayıs ayında gündeme getirilmesinin nedeni bence siyasi, başka bir izahını yapamıyorum” dedi.

  Türkiye'nin internet özgürlüğü konusunda sorunu olan bir ülke olmadığını, bu konuda açıklanan uluslararası raporlara katılmadığını kaydeden Acarer, İngiltere ve Almanya'da erişime engellenen site sayısının Türkiye'nin üç katı düzeyinde olduğunu savundu.

  Türkiye'de sitelerin ya mahkeme kararıyla ya da BTK'nın incelemesi sonucu kapatılabildiğini ve sansasyon yaratan tüm kapatmaların mahkeme kararlarıyla gerçekleştiğini söyleyen Acarer, BTK'nın engellediği sitelerin yüzde 55'inin aşırı müstehcenlik, yüzde 40 civarının da çocuk pornosu nedeniyle engellendiğini kaydetti.

  Mahkeme kararıyla gerçekleşen kapatmalarda da bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Acarer, “Mahkeme karar almış, alırken de ne var ne yok tüm adresleri yazmış. Bazı kapatmaları biz de gazetecilerden öğreniyoruz. Çünkü mahkeme aldığı kararı doğrudan ISP'lere bildiriyor. Belki bunun gözden geçirilmesi lazım. Bu işlemler İletişim Başkanlığı'nın üzerinden uygulanabilir” diye konuştu.

  Acarer, Türkiye'de erişime engellenen site sayısıyla ilgili bilgi verilmediğini, gazetelere yansıyan 37 bin rakamının da kendileri tarafından verilmediğini belirterek, “Rakam o değil ama o civarlarda bir şey” dedi.

  Tüketiciyi koruma yönünde bir çok örnek düzenleme yaptıklarını, bunların kamuoyunda gündeme gelmediğini, bir çok düzenlemenin de “sansür geliyor” başlığıyla verilmesinden rahatsız olduklarını kaydeden Acarer, “Her adımımızda acaba sansür mü diyecekler diye düşünür hale geldik” diye konuştu.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 186 Yorum }
  • hakan g 4.5.2011 18:30:51
   @sanem cansu, adamın dediklerini iyi oku özellikle paketlere vurgu yapıyor aynı telekomun telefon tarifeleri gibi. Eğer kendi deyimi ile standart paketi alırsa herşey serbest (güya) bunun içinde ISPlere fark ödeyeceksiniz anlamı çıkmıyormu? hem vatandaşı kontrol edecekler hemde gelir elde edecekler
  • vzor zor 4.5.2011 17:34:08
   Bu güne kadar kimse herhangi birşeyden şikayetçi değildi.Şimdi ne oldu da böylesine bir karar aldınız?Bir defada mantıklı birşeyler yapın be!Çocukları siz koruymassınız,onları aileleri korumak durumundadır.Bu uygulama yine paket satışlarından elde edilecek paradan ibarettir!yetmedi mi ceplerinize..
  • hakkı hançer 4.5.2011 17:10:13
   bunların hayatı yalan, seçimi kazanırlarsa 12 hazirandan sora olacakları tahmin bile edemiyorum.
  • Refik Nehir 4.5.2011 17:08:28
   Sizin olduğunuz paketi almayalım biz. Çok istiyorsanız o paketleri kendiniz kullanın.
  • Onur Tanrıverdi 4.5.2011 17:06:24
   Mesele, standard paketin bir değişiklik getirmemesi değil. Evet 23 Ağustos sabahı herşey aynı kalabilir, fakat ilerisini garanti altına alıyorlar.Şu anda yasaklı sitelere bir şekilde girilebiliyor, fakat bundan sonra bu yöntemleri ortadan kaldırıyorlar. Uğraşırsan suç sayarım diyor. Açıklama komik.
  • mehmet ay 4.5.2011 17:00:17
   sorun şu paket bu paket sorunu değil. sorun bütün kullanıcılar izlemeye alınacak. telefon dinlemesi gibi.
   
  Haberlergüvenlik kamerasıraporpilotuçak düştüRio Olimpiyat OyunlarıA Milli Basketbol Takımıkadro