İSTANBUL HABERLERİ

İnsanlar farelerle birlikte 15 bin yıldır yaşıyor

DHA
30.03.2017 - 09:02Son Güncelleme :
DHA

Edip Sönmez / İstanbul, 30 Mart (DHA) - İsrail'deki Ürdün Vadisi'nde yapılan kazılarda, farelerin insan yerleşimlerine 15 bin yıl önce yerleştikleri ortaya çıktı.

ABD'de Ulusal Birimler Akademisi'nin açıkladığı araştırma sonuçlarına göre, milattan önce 12,500 ile 9,500 yılları arasında Akdeniz'in doğu kıyılarında yaşayan Natufian halkının avcı ve toplayıcıları arasında, farklı dönemlerde ev faresi oranının yaban faresi oranına göre sıkça değiştiği görüldü.

Avcı-toplayıcı insanların göçebeliğin ardından yerleşik düzene geçmesiyle, ev faresi, yaban farelerini geride bırakarak öne çıktı.

Araştırma sonuçları, 15 bin yıl önce dahi insanların, bölgesel hayvanları etkileyecek kadar uzun süre tek yerde kaldıklarına dair bilinen ilk kanıtları da ortaya koyuyor.

St. Louis'teki Washington Üniversitesi'nde antropoloji profesörü olan Fiona Marshall'ın ifade ettiğine göre bu durum, ev farelerinin baskın şekildeki varlığına yol açtı.

Daha önceki çalışmalar, insanların hayvanlar dünyasıyla ilişkisini değiştiren olayın başlangıcını, tarımın doğuşu olarak gösteriyordu.

Yeni bulgulara göre ise, tarıma ilişkin ilk izlerin doğu Akdeniz'de ortaya çıkmasından üç bin yıl önce dahi, ev farelerinin avcı-toplayıcı topluluklar arasında yaygın olarak bulunduğu belirlendi.

Araştırmacılar, farelerin 200 bin yıllık fosilleşmiş azıdişlerinin üzerinde incelemelerde bulundu.

(Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İnsanlar farelerle birlikte 15 bin yıldır yaşıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 09 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İnsanlar farelerle birlikte 15 bin yıldır yaşıyor haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

01 Kasım 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:01
 • Guneş
  06:27
 • Öğle
  11:54
 • İkindi
  14:41
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:29
Sayfa Başı