Dünya Haberleri

  İngiltere eski Başbakanı Blair, Irak savaşında yapılan hatalardan dolayı özür diledi

  hurriyet.com.tr
  25.10.2015 - 11:43 | Son Güncelleme:

  İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, 2003'te ABD öncülüğündeki Irak işgalinde yapılan hatalardan dolayı özür diledi. Blair, IŞİD'in yükselişinde Irak savaşının da payı olduğunu itiraf etti.

  CNN'de Fareed Zakaria'ya konuşan Blair, "Aldığımız istihbarat yanlış olduğu için özür dilediğimi söyleyebilirim. Ayrıca planlamadaki bazı hatalar ve, şüphesiz, rejimi ortadan kaldırır kaldırmaz yaşanacaklarla ilgili anlayışımızdaki hatadan ötürü özür dilerim" dedi.

  BBC'nin haberine göre; Blair, Parlamento'da ve Irak Soruşturma Komisyonu'nda bu iki mevzuya ilişkin özür dilemişti.

  İngiltere eski Başbakanı Blair, Irak savaşında yapılan hatalardan dolayı özür diledi

  Irak savaşı konusunda bütünlüklü bir özür dilemekten kaçınan Blair, "Saddam'ı uzaklaştırdığımız için özür dilemem zor. Bugün, 2015 yılından bakınca bile, orda olmaması, olmasından daha iyi" diye konuştu.

  IŞİD'İN ORTAYA ÇIKMASINDA IRAK İŞGÂLİNİN PAYI VAR

  Blair, “Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yükselişinin ana nedeni 2003'teki Irak işgâli” yönündeki görüşte "doğruluk payı" olduğunu da itiraf etti:

  “Elbette, 2003'te Saddam'ı deviren bizlerin 2015'teki durumdan sorumlu olmadığımızı söyleyemezsin. Fakat şunları görmek de önemli: Bir; 2011'de başlayan Arap Baharı'nın da bugünkü Irak üzerinde etkileri var. İki; IŞİD, Irak değil, Suriye'deki ortamda sivrildi."

  İngiltere eski Başbakanı Blair, Irak savaşında yapılan hatalardan dolayı özür diledi

  Zakaria'nın, "Irak'a girme kararı nedeniyle 'savaş suçlusu' olarak yaftalanmasına ilişkin kendini nasıl hissettiği sorusuna" cevabında Blair, "O dönemde doğru olduğuna inandığım şeyi yaptım" yanıtını verirken, "Şimdi, doğru ya da yanlış... Herkesin o konuda kendi yargısı olabilir" dedi. 

  CHILCOT RAPORU KISA SÜRE İÇİNDE AÇIKLANACAK
   
  Blair'in Chilcot raporunun yayımlanması öncesinde bu açıklamaları yapması eleştiri konusu oldu.

  İngiltere hükümeti 2009 yaz aylarında Irak savaşı öncesinde ve sırasında alınan kararları soruşturmak amacıyla bir komisyon kurmuştu.

  Sir John Chilcot başkanlığındaki beş kişilik komisyon, 2001-2009 yılları arasındaki olayları incelemişti.

  Komisyonun kamuoyunda anılan ismiyle "Chilcot raporu"nun gelecek günlerde yayımlanması bekleniyor.

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı