Gündem

Kötü hava koşulları tüm yurtta etkili

13.02.2004

Türkiye'nin genelinde etkili olan kötü hava koşulları, İzmir ve Ege Bölgesi'ni de etkisi altına aldı. Ege Bölgesi'nde çok sayıda köy yolu ulaşıma kapanırken, okulların büyük bölümü tatil edildi. Afyon'da ise kar yağışı kenti diğer illere bağlayan karayollarında ulaşımı olumsuz etkiliyor.


İzmir-Manisa karayolu Sabuncubeli ile İzmir-Ankara karayolu Belkahve Mevkii'nde yoğun sis ve tipi etkili oluyor. Trafik ekipleri, megafonlarla sürücüleri yoğun sisve tipiye karşı uyararak, zincir takmaları gerektiğini hatırlatıyor. Karayolları ekipleri de yollarda tuzlama çalışması yaparak, kar birikmesini önlemeye çalışıyor. 

İzmir'in özellikle yüksek kesimlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yollarda kar birikmesi ve buzlanma görülüyor. Yüksek kesimlerde yaşayan vatandaşlar, belediye otobüsleri semtlerine ulaşamadığı için işlerine ve okullarına gitmekte zorlanıyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Evka 5, Limontepe gibi yüksek kesimlerdeki vatandaşların toplu ulaşımının sağlanabilmesi için 28 adet zincirli belediye otobüsü hazırladıklarını ve semtlere gönderdiklerini bildirdi. Sadece Evka 3 ve 4'te ulaşım sorunu yaşandığını belirten yetkililer, yolun açılabilmesi için greyderlerin çalıştığını, tuzlama çalışmalarının da sürdürüldüğünü dile getirdi. 

Manisa'nın Saruhanlı, Denizli'nin Çameli, Çal, Kale ve Sarayköy ilçeleri kaymakamlıkları,
bu sabah okulların tatil edilmesi kararı aldı. 

Ege'de çok sayıda köy yolu ulaşıma kapanırken, karayolları ve köy hizmetleri ekipleri yolların açılabilmesi için çalışıyor. 

KAYSERİ'DE FIRTINA HASARA YOL AÇTI

Saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle evlerin çatısı zarar gördü, kaplama malzemeleri ve kiremitler uçtu, çok sayıda televizyon anteni yıkıldı.  Fırtına nedeniyle kent merkezindeki bazı işyerlerinin gece camlarıkırıldı, reklam panoları devrildi. 

Öte yandan fırtına ve tipi nedeniyle Kayseri-Erciyes ve Erciyes- Develi karayolu ulaşıma kapandı. Kayak merkezine gitmek isteyen araçlara Hisarcık Beldesi'nden sonra izin verilmediği, fırtına ve tipinin etkisini sürdürmesi nedeniyle kar temizleme çalışmalarına başlanamadığı bildirildi
    
AFYON

Yoğun kar yağışı, Afyon'u diğer illere bağlayan karayollarında ulaşımı olumsuz etkiliyor. Trafik ekipleri, zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor. 

Afyon Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Afyon-Ankara, Eskişehir, Kütahya, İzmir, Antalya ve Konya karayollarını birbirine bağlayan Afyon'da etkili olan yoğun kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilediği belirtilerek, sürücüler uyarıldı. 

Karayolları ekipleri ise kar temizleme çalışmalarına devam ederken, Afyon-Antalya Karayolu Başağaç rampaları ile Damlalı Boğazı, Afyon-İzmir Karayolu'nun Dumlu rampaları, Afyon-Kütahya Karayolu Bamramgazi rampaları ile Afyon-Ankara Karayolu Köroğlu Beli'nde ve çevresinde zincirsiz araç geçişine izin verilmiyor.  Zincirsiz araçlar, en yakın dinlenme tesislerine çekilerek zincir takılıyor. 
 

TRAFİK KAZALARI
    
Yurt çapındaki olumsuz hava koşulları İzmir'de de etkisini sürdürüyor. Gece başlayan kar yağışının yarın da aralıklarla süreceği bildirilen kentte, 192 trafik kazası meydana geldi.Bir kişinin yaşamını kaybettiği kazalarda, 17 kişi de yaralandı.
Kar yağışının başladığı gece saatlerinde kaza sayısında artış gözlendi. Toplam 192 kazanın 53'ü saat 19.30'dan sonra yaşandı.
 

MANİSA'DA BAZI KÖY YOLLARI KAPANDI     

Manisa ve ilçelerinde akşam saatlerinden beri devam eden kar yağışı, Soma'da bazı köy yollarının kapanmasına neden oldu. Yetkililer, ilçeye bağlı 53 köyden 32'siyle bağlantının kesildiğini bildirdi.


KÜTAHYA'DA EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ 
    
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Kütahya'da, eğitime 1 gün ara verildi. Kütahya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, merkez ve bağlı ilçelerde, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle, ilköğretim okulları ve liselerin yarına kadar tatil edildiği bildirildi. 


KIZILAY'DA STOKLAR ARTIRILDI


Kızılay, kar yağışının etkili olduğu  bölgelerde önlem aldı. Lojistik Destek Merkezleri'ndeki stoklar artırıldı.  Kızılay Afet Operasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, Kızılay'ın, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin genelinde etkili olan kar yağışının yol açabileceği afete karşı gerekli acil önlemleri aldığı bildirildi. 

Afete müdahale hareket planı doğrultusunda, Kızılay'ın tüm birimlerinin, hava koşullarının
ağırlaştığı bölgelerde koordineli olarak çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, saat 24.00 'ten itibaren İstanbul'da kar yağışının artması üzerine mobil afet araçlarıile Avrupa ve Anadolu yakalarında gıda malzemesi yardımının gerçekleştirildiği kaydedildi. 

Açıklamada, Kızılay Afet Operasyon Merkezi'nde kar yağışı süren bölgelerdeki gelişmelerin dikkatle izlendiği ve gerekli müdahalelerin zamanında, aksaksız şekilde yapıldığı ifade edilerek, ''Yoğun kar yağışı nedeniyle zor durumda kalabilecek vatandaşlarımıza yapılacak acil yardımlar için Kızılay'ın Lojistik Destek Merkezleri'ndeki stoklar artırılmıştır.

Yardım malzemeleri arasında battaniye, şilte ısınma araçları ve çadır yer almaktadır. Ayrıca çorba, çay ve hazır gıda paketi gibi beslenme desteği de sağlanacaktır. Alarm durumuna geçirilen Kızılay Afet Müdahale Ekipleri, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza günün her saatinde gerekli hizmetleri  sunacaktır'' denildi. 

ULAŞIMA KAPALI KARAYOLLARI
    

Karayollarının bazı kesimleri, yoğun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul- Edirne otoyolunun Mahmutbey - Kınalı arası kuzey yolu, Kınalı - Avcılar arası güney yolu ile Balıkesir - Edremit, Balıkesir - Susurluk, Bursa - Karacabey, Gölpazarı - Taraklı, İnegöl/Bozüyük ayrımı - Domaniç, Orhangazi - Yalova, Erzurum - Çat, Hadim - Bozkır, Dereli - Şebinkarahisar yolunun Eğribel mevkii, Kangal - Divriği yolları kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Ayrıca, Antalya - Kemer yolunun 15-19. kilometreleri ile 32-43. kilometreleri arasındaki yol yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaretlerine dikkat etmeleri istendi.

Açıklamada ayrıca, karayollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde yavaş gidilmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, araçlarda takoz ve çekme halatı bulundurulması, aşırı yağış alan yörelerde ani heyelan ve çökme olaylarına karşı dikkatli olunması gerektiği kaydedildi.

 

 ADnet
Reklam için