Gündem

6 yıllık TEM davası bitiyor

22.04.2003

Edirne-İstanbul TEM Otoyolu'nda 6 kişinin öldürülmesiyle ilgili 6 yıldır devam eden davada sona yaklaşıldı. Mahkeme başkanı, kararın gelecek duruşmada açıklanacağını bildirdi.

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık avukatı BarışKaraoğlu ile tutuksuz sanık Mahmut Önder Topbaş katıldı. 

Cumhuriyet Savcısı, geçen oturum yazdırılan esas hakkındaki görüşü sırasında sevk maddesinin daktilo hatası olduğunu tespit edildiğini belirterek, sevk maddelerinin düzeltilmesini istedi. 

Tutuksuz sanık, Topbaş, esas savunma için süre istemediğini belirterek, önceki savunmasını yeniledi. Sanıkların avukatı Karaoğlu da mahkemeye yazılı olarak ilettiği savunmayı tekrarladı. 

Mahkeme Başkanı, heyet üyelerinde sık değişiklik meydana geldiğinden, kapsamlı dosyanın özellikle kurul üyeleri tarafından incelenip kararın gelecek oturumda okunmasına karar vererek, duruşmayı erteledi. 

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, sanıkların, ''taammüden adam öldürme suçundan'' maktullerin her biri yönünden ayrı ayrı cezalandırılmasını istemişti.

Savcı, tutuklu sanık Selahattin Büyüköztekin, tutuksuz sanıklar Gafur Çalışkan, Nurullah Körkem ve Cavit Demircan'ın da ''adam öldürmeye azmettirmek'' suçundan 6 kez ayrı ayrı cezaya çarptırılmalarını talep etmişti.
    
DAVA 6 YILDIR SÜRÜYOR
    
TEM Otoyolu'nda, 21 Aralık 1997'de bir yolcu otobüsünde, Ömer Balaban, oğlu Murat Balaban, Nedim Sevim, Bedri Kara, Halil Altınsoy ve Ayhan Fındık başlarından tabancayla vurularak öldürülmüştü. 

Olaydan sağ kurtulan Polonya uyruklu Renate Kinga Weseloska, 12 gün Edirne İl Jandarma Komutanlığı'nda sorgulanmıştı. Soruşturma kapsamında, ''olayda tetikçi oldukları'' belirtilen eski polis memuru Mahmut Önder Topbaş ve Cemil Andırmak ile ''azmettirici'' olduğu öne sürülen Gafur Çalışkan yakalanmıştı. 

Sanıkların yargılanmasına başlandıktan sonra, olaya karıştığı  gerekçesiyle aranan Cavit Demircan Silivri'de yakalanmış, Nurullah Körkem ise teslim olmuştu. 

Olayla ilgisi bulunduğu gerekçesiyle Selahattin Büyüköztekin de 20 Nisan 2001'de, Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanmıştı. 

 ADnet
Reklam için