Gündem

CHP, Adana Büyükşehir adayını değiştirdi

Bünyamin YIL/ADANA, (DHA) 01.02.2009

CHP'nin Adana'da değiştirdiği Büyükşehir Belediyesi'nin yeni adayı sanayici Ümit Özgümüş ile merkez ilçe adayları, bugün Ankara'dan gelişlerinde büyük bir gövde gösterisi ve araç konvoyu ile karşılandı.

Açıklanmış olmasına rağmen adaylığı geri çekilen avukat Soner Çetin, Genel Başkan Deniz Baykal'ın yanıltıldığını söylerken, yeni aday Ümit Özgümüş ise “Bu ilgiyi görünce seçimi kazanacağıma şimdiden inandım” dedi.

29 Mart seçimi için Adana adayı 2 hafta önce Ankara'da Genel Başkan Deniz Baykal tarafından avukat Soner Çetin olarak açıklandı. Ancak adayın tanınmamış olması dezavantaj olarak değerlendirilip, Baykal baskı altına alındı. Bunun üzerine Genel Başkan, çeşitli sondajlar ve hızlı bir anket yaptırdıktan sonra, merkez ilçe adaylarının belirlenmesi yetkisini de kendi eline alıp, Adana'yı yeniden dizayn etti. Dün gece, daha önce de adı sıkça geçen Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş'ün adaylığı ile birlikte 5 merkez ilçenin adayları da açıklandı.

Ankara'daki adayların bugün karayolu ile kente girişleri parti şölenine dönüştü. Otobandan Adana'ya girişte yüzlerce otomobil ile karşılanan Özgümüş ve merkez ilçe belediye başkan adayları omuzlarda taşındı. Kadınların çokluğu da dikkat çekti.

CHP, bundan önceki yerel seçimlerde de son anda adayını değiştirmişti. Büyükşehir Başkanlığı için müteahhit Mithat Topal aday gösterilmiş, ancak 5-6 saat sonra değişikliğe gidilerek işadamı Bülent Özülkü'nün adaylığı açıklanmıştı. Bazı MYK üyeleri ve millitvekillerinin istifa tehdidi ile bu değişikliği sağladığı öne sürülmüştü.

GENEL BAŞKANIMIZI YANILTTILAR

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı iptal edilen Soner Çetin, CHP Genel Başkanı Baykal'ın, yanıltıldığını iddia etti. 40 yaşında Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesinin Adana2da taktirle karşılandığını savunan Çetin, adaylığının iptal edilmesinin kendisini çok incittiğini söyledi. “Beni üzen bir kaç nokta var. Her partide olduğu gibi CHP içinde de bir kesim insanlar var ki CHP'nin başarısız olması için elinden geleni yapıyor” diyen Çetin şöyle konuştu:
“Sonuçta genel başkanımızın taktiri. Saygıyla karşılıyorum. Bundan sonra da CHP’liyim. İncindim, kırıldım ama hiç bir şekilde rozetimi çıkartmayacağım. CHP’ye hizmet devam etmeye devam edeceğim. Olay sıcak. Onun sıkıntısını yaşıyorum. Ortada yanlış bir yönlendirme var. Genel Başkanımı bazı kişiler yanılttı. Benim adaylığım, başta il başkanı olmak üzere bazı insanlarda önemli ölçüde rahatsızlık yarattı. İl başkanımız aday olmamam için sabotaj olayını adım adım uygulamış. Kardeşi millevekili Tacidar Seyhan’la birlikte gıyabımda kulis çalışmaları yapmış. Genel başkanımızın, benim hakkımda yanlış düşünmesi için herşeyi yaptılar. Tam gümbür gümbür sahaya inmeye çalışırken malesef bu tebliğle karşılaştım. Yerime aday gösterilen arkadaşıma da başarılar diliyorum. Başarılı olması için elimden geleni yapacağım.”

Değişiklik sonra aday gösterilen Ümit Özgümüş ise gelişmelerle ilgili bir bilgisi ve ilgisi olmadığını, Baykal'ın kendinisi Ankara'ya çağırarak aday olduğunu iletip başarılar dilediğini belirtti.

Partinin il ve merkez ilçedeki binalarında, aday değişikiliği ile ilgili partileler arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

 ADnet
Reklam için