İSTANBUL HABERLERİ

İlkokul öğrencileri giyilebilir teknoloji ürünleri tasarladı

DHA
27.03.2017 - 11:48Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL (DHA) - İSTANBUL Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (K-PAM) Çocuk Üniversitesi ve Gençlik Araştırmaları Birimi, “Giyilebilir Teknolojide Minik Adımlar” başlıklı atölyesi ile ilkokul öğrencilerini ağırladı. Atölye kapsamında akıllı saatlerden akıllı bilekliklere, Batman ve Ironman’den suyla ve ısıyla değişen elbiselere öğrenciler için dikkat çekici pek çok konu anlatıldı.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Araştırma Görevlisi Zeynep Güngör tarafından verilen atölye kapsamında önce 'Teknoloji nedir?', 'Hayatı nasıl kolaylaştırır?', 'Nerelerde kullanılır?' gibi soruların cevapları ele alındı. Ardından giyilebilir teknolojinin tarihçesi, ilk örnekler ve bugün hangi noktaya gelindiği anlatıldı. Atölye kapsamında öğrencilere özellikle her teknolojinin giyilebilir teknoloji olmadığını vurgulayan Güngör, en çok ilgi çeken konulardan birinin de 1960 tarihli ilk sanal gerçeklik makinesi Sensorama olduğunu söyledi.

UÇAN AYAKKABIDAN HAVAYI TEMİZLEYEN BİLEKLİĞE

Sanatsal ve tasarıma yönelik kısa videoların ardından öğrenciler kendi hayal dünyaları doğrultusunda giyilebilir teknoloji ürünleri tasarladılar. Öğrencilerin aklına ilk olarak uçan ayakkabı, kendi kendine yazan ödev kalemi fikirler geldi. Atölye sonunda ise renk değiştiren elbise, göze takılan teleskop, rengarenk teknolojik kulaklıklar, bele takılan kalemlik, havayı temizleyen bileklik gibi birbirinden ilginç ürünler ortaya çıktı.

(FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İlkokul öğrencileri giyilebilir teknoloji ürünleri tasarladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 11 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlkokul öğrencileri giyilebilir teknoloji ürünleri tasarladı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı