OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

'İlk yardım zorunlu eğitim kapsamına alınmalı'

DHA
08.09.2018 - 12:31Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - SAĞLIK Mensupları Dayanışma Toplum Sağlığı ve Çevreyi Koruma Derneği (SAĞLIK - DER) Osmaniye İl Başkanı Murat Bulut, ilk yardımın zorunlu eğitim kapsamına  alınması gerektiğini söyledi.
Türkiye'de hem ilk yardım, hem de temel yaşam desteği eğitiminin ileri ülkelere oranla daha geri olduğunu ve istenen düzeye ulaşamadığını söyleyen Murat Bulut, "Birçok sağlıkçının açıklamasına göre bir insanın kalbi durduktan sonra 4-10 dakika içinde müdahale edilmezse beyin ölümü gerçekleşmektedir. Bundan sonraki müdahalenin faydası olmaz. İlk anda yapılmayan müdahaleler yaşam kaybına kadar giden bir sürece yol açmaktadır" dedi.

İLKYARDIM, HAYATİ ÖNEM TAŞIR
Kamuoyunda rastlantı sonucu yoldan geçen bir sağlıkçı nedeniyle kurtarılan hayatlarla ilgili haberler yer aldığını belirten Bulut, "Oysa yapılacak eğitimlerle kurtarılacak insan sayısını artırmak elimizdedir. En iyi sistemlerde dahi sağlık ekibinin ve ambulansların olay yerini ulaşmasının 6-12 dakikadan sonra olmakta. Bazen 20-30 dakikaya kadar gecikebilmektedir. Olay yerinde olanların yapacağı müdahale son derece önem arz etmektedir. Bu yüzden ilk yardım ve özellikle temel yaşam desteği eğitimini yaygınlaştırılması hayati bir öneme sahiptir. Gelişmiş ülkelerde ilköğretim çağlarından itibaren bu eğitime ayrı bir önem verilmektedir. Özellikle bazı branşlarda örneğin polis, itfaiyeci gibi mesleklerde bu eğitim zorunludur" dedi.

ZORUNLULUK OLMALIDIR
En hayati dersin ilk yardım dersi olduğunu vurgulayan Bulut, şöyle devam etti: "Eğitimde, trafik kazalarında nasıl müdahale edilmeli? Kanama anında neler yapılmalı? Kalbi duran bir hastaya nasıl kalp masajı yapılır? Yanık anında ilk müdahale nasıl olmalı? Düşme- çarpma gibi travmatik durumlarda ne yapılmalı? gibi konular, uzman eğitici doktorlar tarafından uygulamalı olarak ekipmanlarla gösterilmelidir. Son söz olarak, eğitimde en hayati ders ilk yardım dersi olmalı , ilk yardım eğitimi zorunluluk haline gelmelidir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'İlk yardım zorunlu eğitim kapsamına alınmalı' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

08 Eylül 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:42
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  19:02
 • Yatsı
  20:19

OSMANİYE NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Çağlar Eczanesi

  Merkez
 • Çukurova Eczanesi

  Merkez
 • Müderrisoğlu Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı