İZMİR HABERLERİ

İlk mezunlar 62 yıllık ağacın altında buluştu

DHA
09.03.2018 - 14:03Son Güncelleme :
DHA

EGE Üniversitesi'nin (EÜ) eğitim öğretime başlamasının 62'nci yıldönümü nedeniyle 62 yıl önce dikilen zeytin ağacı altında toplanıldı. Fidanın önüne konulan plakette, barışın, bolluğun ve bereketin simgesi olan  zeytin ağacının Ege Üniversitesi'nin 9 Mart 1956 yılı resmi açılış töreninde; dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes'in katılımlarıyla dikildiği ve ağacın yeşerecek her dalının yeni umutların müjdecisi olduğu yazdı.

Törene Ege Üniversitesi'nin ilk mezunlarının yanı sıra EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, rektör yardımcıları, üniversitenin üst yönetimi katıldı. Tıp Fakültesi ilk mezunlarından Prof. Dr. İstemi Nalbantgil, Hemşirelik Fakültesi ilk mezunlarından Prof. Dr. İnci ErEfe, Ziraat Fakültesi ilk mezunlarından Reşat Güler anılarını paylaştı. Rektör Prof. Dr. Budak, "Kuruluşunda dikilen zeytin fidanı bugün ormana dönüştü. Üniversitenin var olan yeşil dokusunu artırmak, renkli ve güzel hale getirmek, kampüsümüze nefes aldırmak için üniversitemizin temelinin atıldığı bu alanda ve diğer alanlarında küçük dokunuşlarla peyzaj çalışmaları yapıyoruz. Üniversitemizin kuruluş sembolü olan zeytin ağacının, Türkiye'deki ilk Atatürk'ün büstünün, Tarihi Sarı Köşk'ün ve İzmir Ziraat Mektebi'nin bulunduğu bu alanı bir nevi rekreasyon alanına dönüştürüyoruz. Bugün 62 yıl önceki anıyı tekrar yaşıyoruz" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İlk mezunlar 62 yıllık ağacın altında buluştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı