KAYSERİ HABERLERİ

İl Sağlık müdürlüğü çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekti

DHA
15.02.2018 - 11:43Son Güncelleme :
İl Sağlık müdürlüğü çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekti
DHA

KAYSERİ, (DHA) - Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, çocukluk çağı kanser yükünün daha önceki değerlendirmelere göre daha yüksek rakamlara ulaştığını açıkladı. Dünya çapında her yıl 15 yaşın altındaki kişilerde yaklaşık 215 bin vakaya, 15-19 yaş grubu içinde yaklaşık 85 bin vakaya rastlanılmakta olduğu belirtildi.

Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli yaptığı açıklamada " Kanser çocuklarda nadir olarak görülmekte olup, erişkin kanserleri ile karşılaştırıldığında çocuklar daha farklı kanser türlerinden etkilenmektedir. Çocukluk çağı kanserlerinin hemen hemen yarısını lösemi ve lenfomalar oluşturmaktadır. Diğer maligniteler arasında ise merkezi sinir sistemi ve embriyonel dokulardan kaynaklanan tümörler yer alır. Meme, akciğer, mide gibi erişkinlerde daha sık görülen kanser türleri çocuklarda bir hayli nadir görülmektedir. Dünyada her yıl 80.000 civarında çocukluk çağı kanserlerinden ölüm görülmesine rağmen, bu kanserlerinin büyük bir kısmının tedavi edilebileceği unutulmamalıdır." dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İl Sağlık müdürlüğü çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı