SAKARYA HABERLERİ

Iı. Uluslararası Helal Ürün Ekonomisi Sempozyumu Düzenlenecek

IHA
02.09.2015 - 13:11Son Güncelleme :

İKİNCİ ULUSLARARASI HELAL ÜRÜN EKONOMİSİ SEMPOZYUMU DÜZENLENECEK.

IHA

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Suudi Arabistan Uluslararası İslam Finans ve Ekonomi Kurulu 6-7 Mart 2016 tarihleri arasında “II. Uluslararası Helal Ürün Ekonomisi" (Giyim-Kuşam) konulu uluslararası bir sempozyum düzenleyecek.
Geçtiğimiz Mart ayında ilki düzenlenen sempozyumda Helal Ürün Ekonomisi çeşitli yönleriyle ele alınmıştı. Birinci sempozyumun devamı şeklindeki bu sempozyumda daha özelde giyim-kuşamda helallik üzerine yoğunlaşılacak. Sempozyumun temel hedefleri Müslümanlar arasında giyim kuşamlarında helal olanı arama hassasiyetini yerleştirmek ve güçlendirmek, ekonomik ürünlerde bağımsızlık ve farklılık oluşturmaya müsait bir ortama sahip İslam ülkelerinde helal üretimle ilgili yatırımları teşvik etmek, helal giyim akreditasyon kurumları için takip ve kontrolle ilgili kuralları ve temel prensipleri belirlemek ve helal ürünlerin pazarlanması alanındaki çağdaş deneyimleri ortaya koymak ve değerlendirmek olacak. Böylece İslam’ın giyim ve kuşamda dikkate aldığı hassasiyetleri gözeten bir bilincin oluşmasına ve giyim-kuşam sektöründe standart bir pazarın kurulması hedefleniyor. Sempozyum için İslam iktisadı açısından giyim kuşam ürünlerinin pazarlanmasına dair sorunlar ve çözüm önerileri, İslam ülkelerinde giyim pazarındaki ticari durum, giyimde ticari isimler ve markalar, giyim-kuşamda reklam, kadın ve erkek giyiminde şer’i hükümler, giyim-kuşamda karşı cinse veya gayri müslimlere benzemenin hükmü, tekstil ürünlerinin pazarlanmasındaki şer’i kurallar, iktisadi ve dini açıdan çocuk giyimi, kıyafetler üzerindeki resim ve yazıların fıkhı hükümleri, cansız manken üzerinde kıyafet sunumu, kıyafetlerde renkler gibi konularda hazırlanmış tebliğler kabul edilecek.
Bilim Kurulu başkanlığını el-Kassım Üniversitesi Şeria ve İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdullah bin Ahmed er-Rumeyh’in yapacağı sempozyumun Sakarya Üniversitesi adına koordinasyonu SAÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından sağlanacak. Sempozyumla ilgili geniş bilgi www.if.sakarya.edu.tr internet adresinden alınabilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Iı. Uluslararası Helal Ürün Ekonomisi Sempozyumu Düzenlenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 13 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Iı. Uluslararası Helal Ürün Ekonomisi Sempozyumu Düzenlenecek haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:27
 • Guneş
  06:01
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:20
Sayfa Başı