Iğdır Haberleri

IĞDIR HABERLERİ

  ' Iğdır'ın Kuşları' kitap oldu

  DHA
  02 Mart 2017 - 10:53Son Güncelleme : 02 Mart 2017 - 10:54

  ' Iğdır'ın Kuşları' kitap oldu

  Suat DENİZ/ IĞDIR, (DHA)- Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 'Iğdır’ın kuşları'nı Türkçe ve İngilizce olarak bastırdı.

  Iğdır'ın Kuşları kitabı, Orman ve Su işleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu ve Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu tarafından hazırlandı. Bol fotoğraflı Iğdır’ın kuşları' kitabı hakkında Mete Türkoğlu,  şunları söyledi:

  "2006 ile 2016 yılları arasındaki tespit edilen 321 kuş türünün Aras kuş halkalama merkezinde 276'sı görüldü. Bunlardan 183'ü halkalanarak doğaya bırakıldı. Bu kitap kuş gözlemcilerine ve akademisyenlere kaynak olacaktır. Kuzey Doğa Derneği ve Kafkas Üniversitesi ile ortaklaşa olarak hazırladık. Bu kitap Iğdır’ın eko turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Iğdır ilini İngilizce olarak anlattık. Bu kitapta bulunan kuşları görmek isteyen turistler Iğdır’a kadar gelecek. Kitap, Avrupa ülkeleri ile ABD’ye gönderilecek."

  Öte yandan Iğdır'ın Kuşları kitabının önsözünde Iğdır'ın Türkiye'nin Doğusunda, Sürmeli Çukurunda, Ağrı Dağı eteklerinde bulunduğu hatırlatıldı. Aras havzası içinde olan Iğdır'ın İran-Turan bitki kuşağının Avrupa- Sibirya kuşağına yaklaştığı bir noktada bulunduğuna dikkati çekilen önsözde, Kafkas’lardan Anadolu’ya geçiş bölgesinde yer aldığı belirtildi. Doğu Anadolu’daki iki kuş araştırma istasyonundan biri olan ‘Aras Kuş Araştırma ve Halkalama İstasyonu’nun Iğdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı Köyünde olduğu anlatılarak envanter çalışması niteliğinde olan Iğdır'ın Kuşları kitabının Doğa severler, Kuş fotoğrafçıları, Kuş Bilimciler ve Tabiat turizmine fayda sağlayacağına işaret edildi.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  IğdırBugün18 ºCSıcak
  • Perş20 ºC
  • Cuma18 ºC
  • Cmts19 ºC
  • Pazr21 ºC
  • Pzts21 ºC
  • Salı20 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı