IĞDIR HABERLERİ

Iğdır’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

IHA
29.10.2015 - 13:27Son Güncelleme :

IĞDIR'DA CUMHURİYETE BAYRAMI COŞKUSU

IHA

IĞDIR (İHA) – Iğdır’da Cumhuriyet Bayramı’nın 92. yıldönümü coşkuyla kutlandı.
Iğdır Valisi Davut Haner ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Ekrem Küçükberber’in Iğdır Valiliği’nde bayram tebriklerini kabul etmesiyle başlayan program, daha sonra Kültür Merkezi’nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Iğdır Valisi Davut Haner, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Haner, “Türk milli mücadelesinin en önemli kazanımı, bu mücadeleyi yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilan ettiği cumhuriyettir. Cumhuriyet; millet olma, birlikte yaşama ve mesuliyeti ortaklaşa paylaşma şuurunun müesses bir tezahürüdür. Aklı ve vicdanı hür bireylerle çağı doğru okuma ve her çağda millet olarak ayakta kalabilme kabiliyet ve hünerini gösterebilmektedir. Milletimiz binlerce yıllık kesintisiz devlet geleneği ile bunu ortaya koymuştur. Bu gelenekten cumhuriyete devreden milletimizi yükseltme ve yüceltme iradesi ve arzusu, milletin inançlı ve fedakar evlatları tarafından daha ileriye taşınıp; geliştirilen demokratik değerlerle, insan hakları bağlamında bulunduğu coğrafyaya örnek teşkil edecektir” dedi.
Ülkemizin dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline geldiğini vurgulayan Haner, “Öyle ki şu an Türkiye, son yıllarda büyük bir felakete itilmiş, bölge ülkelerinde zorluklar içinde yaşayan her ırk ve meşrepten milyonlarca insanın sığınacağı, kendini güvende hissedeceği bir umut ve güven adası durumundadır. Türk milleti inancı ve tarihi mesuliyeti gereği milyonlarca mazlum ve çaresiz insanı asil duruşu ile bağrına basmasını bilmiştir. Şu bilinmelidir ki, bugün bu millete karşı silah çeken gafil ve hainlerin de çaresiz kaldıklarında sığınacakları tek yer yine Türkiye olacaktır. Şu anki sıkıntıları ve bölgemizdeki meseleleri milletimizin öncülüğünde gelişecek yeni bir medeniyet hamlesinin ve dirilişin doğum sancıları olarak görüyoruz. Fetret devirlerini cihan devletlerine döndüren bu millet, o gün olduğu gibi bugün de her türlü ihaneti ve kendine karşı oynanmak istenen oyunları sahiplerinin suratlarına çarparak geçen 92. yılın muhasebesini de yaparak ayaklarına vurulmak istenen prangaları parçalayıp gelecek yıllara mührünü vurma azim ve kararlılığında olacaktır. Türk milleti ana yurttan, Anadolu’ya gelirken getirip ve bu coğrafyadaki yerleşik değerlerle zenginleştirildiği kendine özgü kültür ve hayat tarzını özünü kaybetmeden sürekli yenileyerek korumak ve yaşatmak konusunda kararlıdır. Milletimizin bölünmez bütünlüğü, ülkemizin ve halkımızın birlik ve beraberliği üzerinde menfi emeller besleyen şer odaklarına karşı devlet ve milletçe sergilediğimiz kararlı duruş, hedeflerimize ulaşma konusunda bize güç vermektedir. Altta yağız yer yarılmadıkça, üstte mavi gök çökmedikçe Allah’ın lutfuna mazhar olan bu milletin ili, töresi ve devleti bozulmayacaktır. Bu ezanlar susmayacak, bir kere yükselen bayrak bir daha inmeyecektir. Bizlere bugünleri sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu mücadelenin isimsiz kahramanlarını; devletin birliği ve bütünlüğü ile halkın dirlik ve düzeni için can veren bütün şehitlerimizi rahmet ile anıyor, gazilerimizi minnetle yad ediyoruz. Allah istiklalimizi, dirlik ve düzenliğimiz payidar etsin. Bayramımız kutlu olsun, devletimiz baki olsun Aziz Iğdırlılar” şeklinde konuştu.
Daha sonra Zübeyde Hanım Bulvarı’nda devam eden kutlamalarda Vali Haner ve Garnizon Komutanı Küçükberber, törene katılanların bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mesajlarının okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu.
Kutlamalar, resmi geçit töreni ile son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Iğdır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Iğdır ilinden Iğdır’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 13 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Iğdır’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı