EDİRNE HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Cihan Demirci
26.02.2016 - 16:10Son Güncelleme :

- TÜ Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu üyeleri, Hocalı katliamını protesto etti

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu üyeleri, Hocalı katliamını protesto etti.

Topluluk üyeleri, Saraçlar Caddesi'nde "26 Şubat 1992 Hocalı Katliamını Unutmadık" yazılı pankart ve Azerbaycan bayrağı açtı.

Topluluğun başkanı Muhammet Demirci, burada yaptığı açıklamada, 26 Şubat 1992'nin insanlık adına kara bir sayfa olduğunu söyledi.

Yüce Türk milletinin insanlığa ve insani değerlere önem verdiğini belirten Demirci, şunları kaydetti:

"Türkleri sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla suçlayanlar, Ermenilerin Anadolu ve Azerbaycan'da yaptığı katliamları görmezden geldiğini biliyoruz. Biz buna sessiz kalmayacağız. 1992 yılı 25 Şubat'ı, 26 Şubat'a bağlayan gece Ermenistan devleti tarafından ağır silahlarla donatılan Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ile 336. Rus Motorize Alayı Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşi katliamlarından birini gerçekleştirmiştir. Stratejik önem arz eden Hocalı, Ermeniler tarafından 10 Eylül 1991 ile 25 Şubat 1992 tarihleri arasında 5 aylık kuşatma altında tutulmuştur. 25 Şubat gecesi Rus alayının tanklarından açılan ateş ile bölgedeki tek havaalanı kullanılmaz hale getirilmiş ve bunun neticesinde şehrin dışarısı ile iletişimi kesilmiştir."

Demirci, insan hakları savunucularının katliamları görmezden geldiğini, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarının yüzde 25'ini işgal etmesine ses çıkarmadığını ifade ederek, "Türk milleti, Azarbaycan'da, Doğu Tükistan'da, Balkanlar'da, Bosna Hersek'te, Filistin'de yapılanların ve Türk'e karşı her saldırının hesabını soracaktır. Şehit edilen soydaşlarımıza rahmet diliyor, ruhları şad, mekanları cennet olsun" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 16 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı