ELAZIĞ HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Ramazan Kaya
25.02.2016 - 14:56Son Güncelleme :

- Eğitim-Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı Bahşi, Hocalı katliamı kınadı

Hocalı katliamının 24. yılı
AA / Ramazan Kaya

ELAZIĞ (AA) - Eğitim-Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, Hocalı katliamını kınadı.

Bahşi, yaptığı açıklamada, bundan 24 yıl önce, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 600'ü aşkın soydaşın Ermeni çeteleri tarafından toplu şekilde öldürüldüğünü, yüzlercesinin yaralandığını ve bin 275 kişinin rehin tutularak her türlü zulme ve işkenceye tabi tutulduğunu belirtti.

Katliamı gerçekleştirenlerin cezalandırılmak bir yana, daha sonra cumhurbaşkanlığı da dahil Ermenistan'ın en yüksek makamlarına kadar çıktıklarını ifade eden Bahşi, katliamı intikam almak için yaptıklarını göğüslerini kabartarak söylediklerini aktardı.

Bahşi, aradan çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen katliamın acılarının halen tazeliğini koruduğunu ve Karabağ'ın hala Ermenistan'ın işgali altında bulunduğunu belirtti.

Dün Ahıska'da, Kırım'da, Hama'da, Halepçe'de, Srebrenitsa'da, Hocalı'da katliam yapanların, bugün aynı acımasızlığı Gazze'de, Bayırbucak'ta, genel anlamda Irak'ta, Suriye'de sergilemekte, gözlerini kırpmadan çocukları, kadınları, yaşlıları, masum insanları öldürmeyi sürdürdüklerini dile getiren Bahşi, şunları kaydetti:

"Yaşananlar dünya tarihinin en ibret verici zulmü ve insanlık utancı olarak hafızalarda yer edinirken, dünyanın tanıklık ettiği Hocalı katliamı ve benzerleri tarihe birer kara leke olarak geçmiştir. Ermenistan, işgal ettiği tüm topraklardan geri çekilmeli, katliamın sorumluları, işledikleri insanlık suçunun hesabını uluslararası yargı organları önünde vermeli ve gereken cezaya çarptırılmalıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, Hocalı katliamını yapanları, Orta Doğu'da katliam yapmaya devam edenleri lanetliyoruz. Hocalı katliamı ve Karabağ'ın işgali esnasında şehit olanlar başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında zulme uğrayanların acısını acımız kabul ediyor, dün gibi tazeliğini koruyan acıların bir daha yaşanmaması için vicdan sahibi herkesi sesini yükseltmeye çağırıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Elazığ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Elazığ ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı