ANKARA HABERLERİ

Her unutkanlık Alzheimer değil

DHA
25 Nisan 2016 - 12:42Son Güncelleme : 25 Nisan 2016 - 12:43

Her unutkanlık Alzheimer değil

DHA

ANKARA, (DHA)- YENİMAHALLE Belediyesi ve Medical Park Ankara Hastanesi işbirliği ile Gazi Semt Birimi Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursu’nda (YENİMEK) eğitim gören vatandaşlara "Demans ve Alzheimer Hastalığı" konulu seminer düzenledi. Hastalık sürecinde bilinç ve davranış değişikliği konularının da konuşulduğu seminerde, Klinik Psikolog Azade Ezgin ve Nöroloji Bölümü Uzm. Dr. Hamit Toprak, vatandaşların sorularını da yanıtladı.
ALZHEİMER VE DEMANS ARASINDAKİ FARKLAR
İlk olarak Alzheimer ile bunamanın karıştırılmaması gerektiğinin altını çizen Toprak, “Öncelikle unutkanlığı olan bir hasta günlük rutininde aksamalar yaşıyorsa ancak ilerleyici değilse özellikle de yaşlı bir hastaysa kişi takip altına alınır. Bir süre sonra şikayet ve etkileri artmaya başlıyorsa ve bu da kişinin çevresi tarafından fark ediliyorsa, hafif kognitif bozukluk yani bunama öncesi durum olarak değerlendirilir. Bunama yani demans hastanın artık normal işlevlerini gerçekleştirememesi, çevresiyle ilişkilerini koparması, kendini ifade edememesi, ayrıca hareket, konuşma da değişiklikler, muhakeme yapamama gibi durumlarda ortaya çıkar" dedi.
Alzheimer’in demans tiplerinden olduğuna da değinen Toprak, “Alzheimer hastalığı demans tiplerinden biridir. Ancak demansın en sık görülen sebeplerindendir. Alzheimer hastalığının nedeninin tam olarak çözümlenememesiyle beraber, beyin hücrelerinin planlanandan yani zamanından önce ölmesi ve küçülerek aktivitesini kaybetmesinden kaynaklanan bir hastalıktır" diye konuştu.
ALZHEİMER RİSKİ VE TEDAVİSİ
Alzheimer’in toplumda görülme oranlarından da bahseden doktorlar, “Genelde 60 yaşında Alzheimer görülme oranı yüzde 10 civarındadır. 80 yaşında ise yüzde 50'lik bir görülme sıklığı karşımıza çıkmaktadır. Bütün unutkanlıkları alzheimer olarak değerlendirmek doğru değildir. Pek çok kişi günlük yaşamında unutkanlıklar yaşamakta ama alzheimer olmadan yaşamaya devam etmektedir. Hafif bilişsel bozukluk olarak da adlandırılabilecek bu kesimdeki kişilerin, ilerleyen dönemde Alzheimer’a yakalanma riski çok daha yüksektir" diye konuştular.
KURS MERKEZLERİ VATANDAŞLARA FAYDALIYENİMEK gibi kurs merkezlerinin vatandaşlara hem sosyal hem de sağlık açısından faydalı olduğunu da belirten doktorlar, kişinin yaptığı aktivitelerin stres atma da yardımcı olduğunu ve kişiyi mutlu ederek motive ettiğini de söylediler.
FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Her unutkanlık Alzheimer değil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2016 tarihinde saat 12 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Her unutkanlık Alzheimer değil haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı