ANKARA HABERLERİ

Hedefimiz olimpiyatlar

Sedat CENİKLİ
21.06.2017 - 17:57Son Güncelleme :

Ozan Sarı, ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. Ancak o, profesyonel kariyerinin yanında Çankaya Eskrim Spor Kulübü’nün yöneticiliğini ve eskrim antrenörlüğü yapıyor. Ankara’dan milli sporcular çıkararak ulusal ve uluslararası müsabakalarda Başkent’in adını duyuran Ozan Sarı, “Amacımız Çankaya Eskrim’in bir sporcusunu olimpiyatlara göndermek” diyor ve ekliyor: “Bana göre spordan öte bir sanat.”

Sedat CENİKLİ

 

Eskrim ile nasıl tanıştınız?
- Eskrimle tanıştığım yer Afyon Süleyman Demirel Fen Lisesi oldu. O dönem içimde kalan bir ukdeydi, yapma fırsatımız yoktu ama üniversitede böyle bir fırsat buldum. ODTÜ Matematik Bölümü mezunuyum. 1999 yılında üniversitenin eskrim takımıyla tanıştım. Bir hobi olarak başladım ama eskrimin büyüsü beni sardığı için şu anda antrenörlük ve kulüp yöneticiliği yapıyo

Kulüp faaliyetlerini kaç yıldır sürdürüyorsunuz? Hangi yaş gruplarına ders veriyorsunuz?
- Çankaya Eskrim Spor Kulübü’nü 2010 yılında kurduk. Kulüpte her yaş grubuna hitap eden, performans eskrimi üzerine çalışmalar yapıyoruz. Süper minik, minik, yıldız, genç ve büyük kategorilerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

7 yıllık süreçte elde edilen başarılardan ilk üçe hangileri girer?
- Tüm kategorilerde önemli madalyalar aldık ama bunların en önemlileri; Gençler Türkiye Şampiyonluğu, Gençler Türkiye Takım Şampiyonluğu ve Süper Minik Türkiye Şampiyonluğu.

AMAÇ İYİ İNSANLAR YETİŞTİRMEK

Hedefleriniz neler peki?
- Amacımız uzun vadede Çankaya Eskrim’in bir sporcusunu olimpiyatlara göndermek. Nihai hedefimiz bu ama buna giderken iyi insanlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu yüzden ana faktör sporu ve eskrimi seven, kendine güvenen, sorumluluk alabilen, dürüst ve iyi bireyler yetiştirebilmek. Hem başarı hem de yetiştirdiğimiz sporcuların profili olarak baktığımızda doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz.

Kursa katılan çocukları nasıl bir program bekliyor?
- Kurs demek doğru değil aslında sadece kulüp üyelerine ders veriyoruz. Bizim için önemli olan çocuğun, verileni öğrenmesi. Öğrendiği zaman ancak bir sonraki adıma geçiriyoruz. Her çocuğa, yeteneklerine göre ayrı bir program uygulanıyor ve sporcu olarak yetiştiriliyor, eskrim antrenmanları aralıksız sürüyor.

ANALİTİK DÜŞÜNMEYİ GELİŞTİRİYOR

Peki eskrimin, çocukların gelişiminde faydası nedir?
- Dengeli kas gelişimini sağladığı gibi düşünmeyi öğretiyor. Analitik düşünme yetisini çocukken geliştirmenizi sağlayan bir spor aslında. Çünkü birebir rakip varken çalışıyorsunuz. Rakibe karşı saniyenin 10’da 1’inde düşünüp, bir eskrim tekniğini uygulamanız gerekiyor. Aynı zamanda dikkat, güç kazandırıyor ve refleksleri geliştiriyor.

Eskrimi nasıl tanımlıyorsunuz?
- Bana göre spordan öte bir sanat. Baktığımız zaman geçmişteki düelloların spor olmuş hali. Ciddi bir teknik altyapısı var. Ciddi bir eğitim gerektiriyor. Aynı zamanda sportif yetilerin çok üst düzeyde olması gerekiyor. Bunların hepsini üst üste koyduğunuz zaman bir spor olarak tanımlamak biraz hafif kalıyor.

 ÇOK GÜVENLİ BİR SPOR

Sporcuların elindeki malzemeler peki? Yani güvenli bir spor mu?
- Çok güvenli bir spor. Kullandığımız malzemeler kesici ya da delici değiller. Ana hedefimiz silahın ucundaki butonu, rakibe dokundurarak tuş yapabilmek. O yüzden çocuklar için herhangi bir tehlikesi yok. Ayrıca kullandığımız kıyafetler ve maskeler en düşük standart 350 newton’luk kuvvete dayanıyor. Kurşun geçirmez yeleklerde kullanılan kumaş katkısı var. Ve sportif sakatlıkların oranına bakarsanız en az sportif sakatlık yaşanan sporlardan biri.

- Güvenlik konusu, en çok sorulan şeylerden biri. Bir de pahalı mı diye soruyorlar. Aslında eskrim pahalı bir spor değil. Tercihinize ve bütçenize göre eskrim ekipmanı mevcut. Ekipmanlar, çocukların eskitebileceği bir şey değil. bu sebepten dolayı ikinci el, uygun fiyatlara temin edebiliyorsunuz.

TÜRKİYE’DE YÜKSELİŞTE

Son olarak Türkiye’de, eskrim sporuna bakış açısı nasıl? İlgi görüyor mu?
- Eskrim muhteşem bir spor fakat bilinirliği çok fazla olmadığı fazla tercih edilmiyor ülkemizde insanlar tarafından. 1900’lü yıllardan beri Türkiye’de yapılıyor ve 1923’ten beri de bir federasyonu var. Baktığımız zaman son yıllarda bir yükseliş içindeyiz. bunda tabi son yıllarda elde edilen başarıların katkısı büyük özellikle Milli Sporcu İbrahim Ahmet Acar’ın Yıldızlar Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu. Görünürlüğü ve bilinirliği artmaya başlıyor. Haliyle tercih edilmesi için bir seçenek oluyor.

KULÜP BÜNYESİNDEKİ MİLLİLER

Kulüp bünyesinde milli sporcularımız var mıdır?
-Firuze Ayşen Güneş A milli sporcularımızdan biri. Genç ve büyük milli takımızda Türkiye’yi temsil ediyor. Bunun dışında modern pentatlon milli takım sporcularımızın yüzde 60’ı, epe eskrim branşındaki derslerini Çankaya Eskrim Spor Kulübü’nden alıyor. Dora Nusretoğlu, İpek Akşin, Arda Selçuk, Sesim Alpugan modern pentatlon milli takım sporcularımızdan bazıları. Ayrıca B ve C milli birçok sporcumuz mevcut.


ANTRENÖR KADROSU
* Ozan Sarı
* Ali Dağdevirentürk
* Ali Şekerci
* Derya Torun
* Emre Karakaş
* Hayri Yalçın

Etiketler: ANKARA , ESKRIM

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hedefimiz olimpiyatlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Haziran 2017 tarihinde saat 17 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hedefimiz olimpiyatlar haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı