İZMİR HABERLERİ

Hedef ‘Herkes İçin Erişilebilir Bir Buca’

IHA
25.09.2015 - 11:10Son Güncelleme :

ENGELSİZ BİR BUCA YARATMA HEDEFİYLE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN BUCA BELEDİYESİ, HİZMET BİNASINI GÖRME, İŞİTME VE BEDENSEL ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİK GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYACAK BİÇİMDE YENİLEME ÇALIŞMALARINA BAŞLADI.

IHA

Engelsiz bir Buca yaratma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi, hizmet binasını görme, işitme ve bedensel engellilerin erişilebilirlik gereksinimlerini karşılayacak biçimde yenileme çalışmalarına başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekanlar ve ulaşım araçlarına verilen "kırmızı bayrak" almak adına yürütülen çalışmalar kapsamında Belediye hizmet binası, görme, işitsel ve bedensel engellilerin rahatça kullanabileceği şekilde baştan yaratılıyor.
Buca Belediyesi, ‘Herkes için Erişilebilir bir Buca’ ilkesiyle belediye hizmet binasını engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirmek için çalışmalarını son hızla sürdürüyor. Buca Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk ve tek olarak İzmir’de hayata geçirilen ve engellilerin erişimine uygun mekanlar yaratmayı hedefleyen ‘Kırmızı Bayrak’ almak adına yürütülen çalışmalar ile hizmet binası, görme engelliler için uyarıcı yüzeyler ve sesli-kabartmalı yönlendirmelerle; işitme engelliler için ise uyarıcı yönlendirmeler ile donatılıyor.
Tüm engelli vatandaşların, belediye hizmet binasında kendi işini kimseden yardım almadan yapabilmesi düşünülerek yürütülen çalışmalar sonucunda binada engelli tuvaletleri, engelli rampaları ve uyarıcı kapıların yanı sıra bina içerisinde yatay olduğu kadar dikey ulaşımın da sağlandığı asansörler yer alacak. Hizmet binasında ayrıca engellinin binaya en kısa yoldan ulaşabileceği engelli otopark noktaları ve acil durum butonları olacak.
AMAÇ 3 YILDIZLI BAYRAK
Erişilebilirlik konusunda teknik şartnamede belirtilen kriterlerin en az yüzde 60’ını sağlayan 1 yıldız, yüzde 75’ini sağlayana 2 yıldız ve yüzde 90’ını sağlayan kurumlara ise 3 yıldızın verildiği uygulamada, Buca Belediyesi 3 yıldızlı kırmızı bayrak almayı hedefliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hedef ‘Herkes İçin Erişilebilir Bir Buca’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Eylül 2015 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hedef ‘Herkes İçin Erişilebilir Bir Buca’ haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Nisan 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:43
 • Guneş
  06:14
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  17:00
 • Akşam
  20:05
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı