Hedef 2012’de referandum ve Birleşik Kıbrıs

10 Temmuz 2011 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2011 - 02:14

Yeniden Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu, ilk dış ziyaretini yine KKTC’ye yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 3 saate yakın görüşen Davutoğlu, “Hedefimiz yıl sonunda anlaşma ve 2012’nin ilk aylarında da referandum. Böylece 2012’nin ikinci yarısında birleşik bir Kıbrıs AB dönem başkanlığını alır” dedi. Davutoğlu, Rumlardan oyalama taktiği gütmemelerini, AB’den de çözüm için destek istedi

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, ikinci kez göreve gelmesinin ardından geleneği bozmadı, ilk yurt dışı ziyaretini dün KKTC’ye yaptı. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Ada’ya gelen Dışişleri Bakanı, görüşme masasında Türk tarafının çok önemli açılımlar yaptığını belirterek, Kıbrıs’ta yıl sonuna kadar anlaşma ve 2012’nin ilk aylarında da refarandum hedeflediklerini açıkladı.

İzolasyonlar kaldırılsın

KKTC Cumhurbaşbaşkanı Derviş Eroğlu ile 3 saate yakın görüşen Davutoğlu, Kıbrıslı Türkler, Rumlar, AB ve uluslararası topluma ayrı ayrı mesajlar verdi.
Davutoğlu Kıbrıslı Türklere Türkiye’den Kıbrıs adasına denizaltından borularla su getirilmesi projesinin 2013’te tamamlanacağını ve ‘barış suyu’ adı vereceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin her şartta Kıbrıslı Türklere desteğinin süreceğini vurguladı ve Rumlara da oyalama taktikleri gütmemeleri çağrısında bulundu. Davutoğlu, AB’den çözüm konusunda destek olmasını isterken, uluslararası toplumun da Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonları kaldırması gerektiğini sözlerine ekledi. Kıbrıs sorununda taraflar arasında yapılan son Cenevre zirvesinin çok önemli olduğunu belirten Davutoğlu, Ekim ayındaki yeni zirvenin ardından yıl sonuna kadar çözümün mümkün olduğunu belirtti. Davutoğlu, “Hedefimiz yıl sonunda anlaşma ve 2012’nin ilk aylarında da referandum. Böylece 2012’nin ikinci yarısında birleşik bir Kıbrıs AB dönem başkanlığını alır” dedi.

Hemşerileri karşıladı

Davutoğlu’nun günübirlik ziyaretinde KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Neredeyse her sokağı tutan polis, ekonomik önlemleri tepki göstererek geçtiğimiz aylarda Türkiye aleyhine gösteriler düzenleyen sendikacılara karşı önlem aldı. Davutoğlu’nun Ercan Havaalanı’ndan gelişinde Konyalılar Derneği, hemşehrilerini “Konya’nın gururu, Sayın Davutoğlu Hoşgeldiniz” ve “Dualarımız sizinle” yazılı pankartlarla karşıladı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
 • bu TARAF 10.7.2011 15:59:55
  Ekmek elden su TÜRKİYE'den..Daha ne istiyorlar da protesto ediyorlar.Ankara çeksin elini şunların yakasından, ingilizlerin kucağında rahat ederler inşallah...
 • Hatice Fahrünnisa Ensari 10.7.2011 15:34:15
  Madem ki birleşecekti,neden ayrıldı o zaman?!.Adına da boşuna "Kıbrıs Barış Harekatı" denilmedi!!..Birleşecekse Türkiye ile birleşmelidir...Türkiye'nin kazanımları neden teker teker geri veriliyor?!.Hepsinin bir nedeni,bir de bedeli vardı...
 • yok ole 10.7.2011 15:31:48
  referandum sonucunun ne olduğu şimdiden belli gibi konuşmuşlar...e yapmasınlar o zaman...doğrudan bireştirsinler...ama ileride bir sorun olduğunda da bize gelmesinler..onları şimdilik koruyacak olan AB yasaları olacaktır, ama AB olur da dağılırsa, koruyan birşey de olmayacak..
 • ümit yaşar altun 10.7.2011 13:11:39
  arkadaş anlıyamıyorum adamlar tepetaklak olmuşlar ekonomık kriz onları mahfetmiş bizim durumumuz iyiyimiş diye hava atıyoruz ama ilk icrat iki devleti birleştir ama yunana teslim et.bakın bunun sonunda masa üstünde yine biz malup olacagız.
 • Ahmet Kandemir 10.7.2011 12:45:36
  KKTC NİN KADERİ NE AKP VE NEDE DAVUTIOĞLUNUN İKİ DUDAĞININ ARASINDA DEĞİLDİR.KKTC DEDE SİYASETÇİLER VAR O ÜLKENİN VATANDAŞLARI VAR,BAKALIM BUNLAR GÜNEYKIBRISA YAMANMAK İSTİYORLARMI.KKTC TÜRKİUYENİN BİR EYALETİ DEĞİLKİ DAVUTOĞLU BU ŞEKİLDE KARAR VERİYOR.
 • Oktay Bora 10.7.2011 11:28:34
  Kıbrıs Sorunu çözülürse BM genel sekreteri Ban Ki-moon başta olmak üzere tüm kurum çalışanları işsiz kalır...
Sayfa Başı
HaberlerAdanayurt yangınıPYDEl BabTrumpABDABD seçimleri