BURDUR HABERLERİ

Hayvanseverlerden yasa değişikliğine tepki

DHA
01.07.2017 - 14:13Son Güncelleme :
DHA

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - BURDUR'da hayvanseverler Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılacak değişikliğe tepki göstermek amacıyla eylem yaptı.

Burdur Hayvan Dostları Derneği üyeleri 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılacak değişikliğe tepki için eylem yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Aysel Turan ve dernek üyeleri değişikliğin sokak hayvanları için sürgün ve ölüm içerdiğini öne sürerek, tepki gösterdi.

Meydanda basın açıklamasını okuyan hayvansever Aytaç Topuz, "5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca hazırlanan, özellikle sokak hayvanları için sürgün ve ölüm içeren yasa tasarısı katliamlara sebep olmadan çekilmeli ve yeniden hazırlanmalıdır" dedi.

Topuz, şunları söyledi:

"Talebimiz bu tasarının, STK'lar, akademisyenler, veteriner hekimler odaları ve BARO hayvan hakları komisyonlarının da katılımı ile tekrar görüşülüp, çözüm odaklı olarak ve sokağın gerçeklerine, eko dengeye, vicdani ve insani koşullara uygun olarak yeniden hazırlanmasıdır. Mevcut yasada tüm belediyelerin kısırlaştırma ve bakım merkezi kurması hükmü varken, değişiklik tasarısının 8'inci maddesinde, nüfusu 100 binden az olan 970 ilçe belediyesinde kısırlaştırma merkezi kurulmasına gerek görülmemiştir. Bu durumda kısırlaştırma merkezi olmayan belediyelerce, kısırlaştırılmadan şehir çevrelerine, çöplüklere ve yaban hayatına atılan sahipsiz hayvanlar, oralarda yazın susuzluktan kışın da korunaksız olarak soğuk ve kara mahkum olarak acı içinde can verecek. Bunun yanında yaban hayatında yoğun olan kuduz hastalığının evcil olan kedi ve köpeklere geçip, hastalığın bir şekilde insan oturumlu olan şehirlere gelmesine sebep olacaktır. Sayıları da kontrol edilemez biçimde artacağı için hayvanlar zehirlenip vurularak öldürülecek yasa tasarısının bu maddesi ile katliamlara sebep olacaktır."

Topuz, "Bu tasarının uygulamada getireceği bir diğer sakınca şu anda bile yasal engel olmasına rağmen, birbirlerine gizlice kedi ve köpek atan belediyeler, tasarının verdiği imkan ile ilçe dışına ve başka şehirlere hayvanları atmayı daha da hızlandıracaklardır. İstanbul gibi bir metropolde bile bugün yaşanan en büyük sorunlardan birisi, ilçelerin birbirlerine köpekleri atmalarıdır" diye konuştu.

Basın açıklamasına katılanlar "Katil yasa istemiyoruz" sloganları attıktan sonra dağıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Burdur haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Burdur haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hayvanseverlerden yasa değişikliğine tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı