Gündem Haberleri

  Hayvanlara tecavüz ve iskenceye hapis

  Hürriyet Haber
  19.05.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orman Bakanlığı’nın hayvanların korunmasına yönelik yasa tasarısı tamamlanarak Başbakanlığa gönderildi. Talepleri büyük ölçüde karşılayan tasarıyla, hayvanlara tecavüz eden, işkenceyle öldüren, tehlikeli tür besleyerek insan hayatını tehlikeye sokanlara hapis geliyor.

  HÜKÜMET, hayvanların korunması yasasının günün koşullarına uygun hale getirilmesi için kulis yapan derneklerin taleplerini büyük ölçüde karşıladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, Başbakanlığa gönderildi. Taslak ile hayvanlara tecavüz eden, tehlikeli tür besleyerek insanların hayatını tehlikeye sokanlara hapis cezası öngörüyor. Hayvanları Koruma Kanunu’nda 11 maddelik değişiklik öngören düzenleme konusunda Adalet Bakanlığı da katkı sağladı. AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı da derneklerle görüşerek, taleplerini bakanlığa aktardı. Taslak özetle şu hükümleri içeriyor:

  İşkence, tecavüz ve tehlikeli tür

  Hayvanlara işkence yapmak, dövmek, aç-susuz bırakmak, aşırı soğuk ve sıcağa maruz bırakmak, psikolojik işkence yapmak, tecavüz etmek, tehlikeli köpek türlerini bulundurmak, üretmek ve ülkeye sokmak yasak olacak.

  SALDIRGANLARDAN UZAK TUTUN

  Ev ve süs hayvanlarının satışının yapıldığı yerlerde yırtıcı, saldırgan ve zehirli hayvan satmak yasak olacak.

  3 ayda barınağa

  Tehlikeli türde köpeği olanlar, yasa çıktıktan üç ay sonra bu köpekleri barınaklara bırakacak. Hayvan bakımevleri bu hayvanları almak zorunlu olacak.

  Çarpan tedavi eder

  Bir hayvana çarpan sürücü, onu veterinere götürmek ve tedavi masraflarını karşılamakla yükümlü olacak. Sahipsiz hayvanların, bulaşıcı hastalıklar dışında öldürülmesi yasak olacak.

  Seyyar kısırlaştırma

  Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak. Belediyelerin yapacağı kısırlaştırmalar, bakanlığın koordinasyonunda ve denetimine tabi olacak. Bakanlık, seyyar kısırlaştırma, aşı ve küpe takılması hizmeti verecek.

  Hayvansevere zorunlu eğitim

  Laboratuvar ortamında kullanılan deney hayvanları dışında, hayvanlara cerrahi müdahale sadece veterinerler tarafından yapılabilecek. Evde hayvan besleyenlerin bu konuda eğitim alması zorunlu olacak. Eğitimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verecek.

  Evde beslenen hayvana sınırlama

  Evde beslenecek hayvanların sayısı, çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Örneğin, evde 40 tane kedi beslemek yasak olacak. Çevreye rahatsızlık verme, hijyen ve hastalık konularında yapılan şikayetler böylece önlenecek.

  VE iŞTE YENi CEZALAR

  TASARI yasalaşırsa, yukarıda sayılan yasaklara uymayanlara 300-1000 lira arasında para cezası verilecek. Hayvanlara tecavüz edenlere 1 yıla kadar, tehlikeli türde köpek bulunduran, üreten ve ülkeye sokanlar, 2 yıl hapis, hayvanları döverek ve işkence ederek öldürenlere de 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı