İZMİR HABERLERİ

Hayatın tadı tuz değil

DHA
30.03.2016 - 14:43Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Saklamaz, aşırı tuz kullanımının hipertansiyon, felç, körlük, kalp ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu söyledi. Saklamaz, besinlerde tuz yerine tuz içermeyen çeşitli baharatlar ile limon kullanılmasını önerdi.

Türk insanının günlük önerilen tuz miktarının 3 katından fazla tuz tükettiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ali Saklamaz, "Tuz günümüzde çok fazla kullanılan bir besin maddesi. Ülkemizde günde ortalama kişi başına 18 gram kullanılmaktadır. Bu durum kültürümüzden, damak tadımızdan ve yemek alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor ve kolay kolay değişmiyor. Bu nedenle çocuklarımızın yemeklerini az tuzlu yaparak onların damak tadını az tuzluya alıştırmalıyız. Böylece gelecekte az tuz tüketmelerini sağlayabiliriz. Yemeği tuz olmadan lezzetlendirmek için değişik baharatlar ve limon kullanılmasını öneriyoruz" dedi.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Saklamaz, yüksek miktarda tuz tüketiminin vücutta su tutulumuna ve dolaşım sistemine bağlı hasara neden olduğunu kaydederek, “Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyon yüksekliği ve organ hasarlarını beraberinde getiriyor. Yüksek tansiyon geri dönüşü olmayan organ hasarlarına felç, kalp yetmezliği, körlük ve böbrek yetmezliğine varan sonuçlar doğuruyor. Günlük tuz tüketiminin normal seviyeye düşürülmesi bu hastalıklardan korunma sağlıyor" diye konuştu.

DIŞARIDA YEMEĞE DİKKAT

Tuzun, vücudun ihtiyacı kadar kullanılmasının çok önemli olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Saklamaz, "Yemek hizmeti veren restoran ve kafeterya işletmelerinin tuz kullanımı konusunda hassas olmaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu yöndeki çalışmalarını destekliyoruz. Çünkü tuzu ne kadar az tüketirsek yol açtığı hastalıklardan korunmuş oluruz. Toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi çok önemli" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hayatın tadı tuz değil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayatın tadı tuz değil haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı