« Hürriyet.com.tr

Havuzdan sağlıklı yararlanma rehberi

Ebola can almaya devam ediyor. Görüldüğü Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone’den yeni vaka ve ölümler bildirilmeye devam ediyor.

Mesude Erşan
X

30 Temmuz’dan bu yana 1000’e yakın kişi yaşamını yitirdi. Dünya Sağlık Örgütü bu ülkelere henüz seyahat kısıtlaması önermiyor. Ancak şu bir gerçek ki özellikle seyahatlerin etkisiyle virüsler coğrafi sınır tanımıyor. Hastalıklar taşınıyor. İki Bakanlık geçen hafta hastalıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı, nisan ayında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nda ilgili bilim kurulunun toplanarak konuyla ilgili değerlendirmelerini yaptığını hatırlattı. Kurulun verdiği kararlardan biri de hastalığın görüldüğü bölgelerden dönenler 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin çıkabileceği konusunda uyarılmasıydı.

SEYAHAT DÖNÜŞÜ BELİRTİLERE DİKKAT!
Ebola yüksek ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı şikâyetleriyle başlıyor. Bu belirtileri bulantı, kusma, döküntü izliyor. Daha sonra böbrek ve karaciğer fonksiyonları bozuluyor ve kanamalar başlıyor. Hastalığın görüldüğü bölgelerden döndüyseniz ve az önce okuduğunuz belirtileri vb. yaşıyorsanız derhal bir sağlık kurumuna başvurun. Başvurunuzda da seyahatinizden mutlaka söz edin.

DIŞİŞLERİ: ET YEMEYİN!
Dışişleri Bakanlığı da henüz kontrol Ebola’yla ilgili bir uyarı yayınladı ve dikkatli olma çağrısı yaptı. Bakanlık web sitesinde yayınladığı uyarısında, “Ebola vakalarının görüldüğü ülkelerle diğer bölge ülkelerine seyahat edecek vatandaşlarımızın hijyen hususuna azami dikkat göstermeleri, mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemeleri ve et ürünleri tüketmekten imtina etmeleri uygun olacaktır” dedi.

HACILARA EBOLA KORUMASI
Öte yandan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Sierra Leone, Gine ve Liberya’ya Ebola virüsü nedeniyle Umre ve hac yasağı konulduğunu açıkladı. Bu ülkelerden başvuru yapılması durumunda vize verilmeyeceğini açıklayan bakanlık, havaalanlarında da yüksek güvenlik önlemleri aldı.

TEDAVİSİ YOK

Ebola’nın ne aşısı ne de ilacı var. İnsanlara vahşi hayvanlardan geçiyor. Enfekte kişilerle doğrudan temas (kan, idrar, ter, tükürük, sperm) yoluyla insanlar arasında yayılıyor.


Kaynak: Mesude Erşan

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hindistan'ın gizemli halkı! Öyle bir hayatları var ki...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Doğa yürüyüşcülerine özel dağ kulübeleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yılbaşı tatilini Türkiye’de geçirmeyi planlayanlara en güzel tatil noktaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Safranbolu konakları beyaza büründü
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kendinizi zengin hissedeceksiniz! 'Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler...
SonbaharSonbahar
İstanbul’da sonbaharın keyfini en iyi çıkaracağınız adresler