HATAY HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Hatay'da Adli Yıl açılışı yapıldı

DHA
05.09.2017 - 15:19Son Güncelleme : 05.09.2017 - 15:19
DHA

Hatay'da 2017-2018 Adli Yılı açılışı sebebiyle Antakya Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Barosu ortaklığında düzenlenen adli yıl açılış töreninde anıta çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Düzenlenen törende konuşan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, yeni adli yılın geçen yıldan kalan birçok sorunla açıldığını kaydetti.
Yargının ağır sorunlarıyla yeni adli yıla başlamanın verdiği rahatsızlığa dikkat çeken Dönmez, "Hepimiz anayasaya, hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, insan haklarına inanan yurttaşlarız. Bu inancımızda tereddüt dahi duymayız. Ancak hain 15 Temmuz kalkışmasının üzerinden bir yıl geçmesine karşın, ülkemizdeki OHAL düzeni ve bir yılı aşkın süre içinde çıkartılan 28. KHK ile yönetilme tarzı sona erdirilmemiştir. OHAL'in yurttaşlara değil, devlete karşı ilan edildiği söylemi tamamen bir yanıltmacadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi eliyle düzenlenmesi gereken en netameli konulardan en basit düzenlemelere kadar olan her şey KHK'ler eliyle düzenlenir hale gelmiştir. Dolayısıyla anayasada tanımını bulan yasama yetkisinin Türk milleti adına TBMM'ye ait olduğu ve bu yetkinin devredilemeyeceği hükmü uzun bir süredir işlevsizdir. Anayasa ile yapılan değişiklikle birlikte, Türk Milleti adına yargı yetkisini bağımsız olarak kullanan mahkemeler ayrıca tarafsızlıkla da donatılmıştır. Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır. Hakimler görevlerinde bağımsız ve tarafsızdırlar. Anayasaya, kanunlara ve vicdani kanaatlerine ve hukuka uygun olarak hüküm verirler. Mahkemelerin şeklen dahi olsa tarafsız görünmeleri gereken bir ortamda, Danıştay Başkanının iliklemeye çalıştığı cüppesine ilave olarak, Adli Yıl açılışlarındaki yargı mensuplarının ayağa kalkan ve alkışlayan görüntüleri ve Anayasa Mahkemesi Başkanının eğilme görüntüleri bu bağımsızlık ve tarafsızlık algısına terstir" dedi.
Dönmez, yeni KHK'larla yargıda bağımsızlık ilkesine ters düşen birçok değişikliğe imza atılmasının sorunlara neden olduğunu da aktardı.

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hatay'da Adli Yıl açılışı yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  HATAY NAMAZ VAKİTLERİ
  06 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı