Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Haşemanı giy plaja gel, ceza kesilirse ben öderim’

  AA
  22 Mayıs 2017 - 10:38Son Güncelleme : 22 Mayıs 2017 - 10:38

  Cezayir kökenli Fransız işadamı Raşit Nekkaz, haşema giyen kadınlara 26 Mayıs’ta kent merkezindeki plajda toplanmaları çağrısı yaptı.

  NICE Matin gazetesinin haberine göre Raşit Nekkaz, haşema giyen kadınlara 26 Mayıs’ta Cannes Film Festivali sürerken kent merkezindeki plajda saat 14.00’te toplanmaları çağrısında bulundu ve haşemalı kadınlara belediye polisinin para cezası kesmesi halinde bu parayı ödeme sözü verdi.

  Fransız gazetesi, Danıştay’ın haşemanın yasaklanması yolunda bazı belediyelerin aldığı kararı bozması üzerine Cezayirli işadamının bir anlamda bu haşemalı kadınların katılımıyla düzenlenecek bir etkinlikle kutlamayı amaçladığını yazdı. İşadamı, “Ben insan haklarının ve kadın haklarının savunucusuyum. 2013 yılında Fransa’da peçe giydiği için mahkum olan kadınları savundum. Cannes, Fransa’nın dünyadaki vitrini. Bazıları bikini giyerken, bazıları de haşema giyebilir. Ben böyle bir Fransa’yı seviyorum” dedi.

  1 MİLYON EUROLUK FON OLUŞTURMUŞTU
  Nekkaz, 2010 yılında Avrupa’da bazı ülkelerde uygulanan peçe yasağı kapsamındaki para cezalarının karşılanması için 1 milyon euroluk bir fon oluşturmuştu.

  ‘Haşemanı giy plaja gel, ceza kesilirse ben öderim’Nice kentinde geçen yaz polisin plajda bir kadının ‘burkini’sini çıkarmaya zorlanması sadece Fransa’da değil, bütün dünyada tepki çekmişti.

  Fransa’da ‘burkini’ olarak anılan haşema plajlarda ilk yasak Cannes Belediyesi tarafından uygulanmıştı. Fransa’nın güneyindeki bazı belediyelerin de yine bu yönde karar alması üzerine Müslüman sivil toplum örgütleri davayı Danıştay’a taşımıştı. Danıştay, 26 Ağustos 2016’da haşemaya plajlarda yasak getirilemeyeceğine hükmetmişti.
  Bu yıl 70’incisi düzenlenen ve 17 Mayıs’ta başlayan Cannes Festivali, 28 Mayıs’ta sona erecek.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı