MALATYA HABERLERİ

Han: “Lozan, Uluslararası Bir Başarı Abidesidir”

IHA
23.07.2015 - 17:24Son Güncelleme :

MALATYA BARO BAŞKANI ENVER HAN, LOZAN ANTLAŞMASI VE BASINDAN SANSÜRÜN KALDIRIŞININ YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYINLADI.

IHA

Malatya Baro Başkanı Enver Han, hem Lozan Antlaşmasının 92’nci yılı hem de “Türk basınında sansürün” kaldırılmasının 107’nci yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Han, “Lozan’ın 92’nci yılında başta ulusumuz ve tüm dünya açısında abide olarak kalacaktır” dedi.
Malatya Baro Başkanı Avukat Enver Han, hem Lozan Antlaşmasının 92’nci kutlamaları hem de “Türk basınında sansürün” kaldırılmasıyla ilgili bir mesaj yayınladı. Han, “Lozan Antlaşması sadece Kurtuluş Savaşı’na son veren bir hukuk metni olarak yorumlanamaz. Lozan çekilen acıların, gösterilen özverilerin sonucu kazanılmış uluslararası bir başarı abidesidir” diye konuştu.
“LOZAN HUKUK ZAFERİDİR”
“Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı önderleri ve ulusumuz, geçmişteki olumsuzlukların yeniden yaşanmaması için ekonomik ve siyasal bağımsızlığın özenle korunması gerektiğini çok iyi biliyorlardır” diyen Başkan Enver Han, “Kurtuluş Savaşı’nın zafer özgüveniyle görüşmelere katılan büyük devlet adamı İsmet Paşa önderliğindeki Türk heyetinin emperyalistlerin dayatmalarını reddeden tavrı nedeniyle kesintiye uğrayan görüşmeler, 24 Temmuz 1923’te imzalandı. Lozan Antlaşması, aynı zamanda bir hukuk zaferidir. Türk milleti işgalcilerin silahlı güçlerine karşı zorlu bir mücadele vermek zorunda kaldı ama bu yolda maddi manevi tüm varlığını ortaya koyarak, bağımsızlık savaşımında özverinin sınırlarının olamayacağını dosta düşmana göstermiş oldu. Malatya Barosu olarak 92’nci yıl dönümünde Lozan Antlaşması’nın önemini belirterek özgür, bağımsız ve hukukla donanmış bir ülke uğraşısını sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
24 Temmuz’un aynı zamanda “Türk basınında sansürün kaldırılışı” olduğunu ve “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlandığını belirten Baro Başkanı Han, 24 Temmuz’un 1908’den beri özgür basın için bir milat olduğunu kaydetti. Türk basınında sansürün kaldırılmasıyla basının çok hızlı bir ilerleme ve gelişme sağladığını belirten Han, “Türk basının gelişmesi hem Cumhuriyetimizin hem demokrasimizin hem de hukukumuzun gelişmesinde mihenk taşı görevi görmüştür. Elbette bu ilerleme ve gelişmenin en önemli aktörleri basın çalışanları gelmektedir. Bu vesile ile büyük bir özveri ile çalışmalarını yürüten değerli basın mensuplarının ‘Gazeteciler ve Basın Bayramını’ en içten duygularımla kutlarım” ifadelerini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Han: “Lozan, Uluslararası Bir Başarı Abidesidir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Han: “Lozan, Uluslararası Bir Başarı Abidesidir” haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:07
 • Guneş
  05:36
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  19:15
 • Yatsı
  20:38
Sayfa Başı