İZMİR HABERLERİ

Halk Sağlığı Müdürü'nden tasarruf çağrısı

DHA
16.10.2016 - 11:06 |Son Güncelleme :

İZMİR Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, 16 Ekim Gıda Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, dünyadaki iklim değişikliğinin açlığa yol açabileceğini belirterek, "Ormanlarımıza sahip çıkmamız, daha az enerji tüketmemiz, suyu, toprağı, dünyanın değerli doğal kaynaklarını korumamız, daha az gıda israf etmemiz gerekiyor" dedi.

DHA

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak kutlandığını belirten İzmir İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Bediha Salnur, "Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bu yılki 16 Ekim Dünya Gıda Günü Teması “İklim değişiyor, o halde gıda ve tarım da değişmeli" oldu. İklim değişikliğinin tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceği ve buna bağlı olarak açlık tehlikesinin baş göstereceği öngörüsü var. Bunun için önlemler almaya başlamak gerekiyor. Bu önlemlerin ne olacağı üzerine düşünmek gerek. Neler yapabiliriz? Ormanlarımıza sahip çıkmamız, daha az enerji tüketmemiz, daha az kirliliğe sebep olan enerji kaynaklarını kullanmamız, suyu, toprağı, dünyanın değerli doğal kaynaklarını korumamız, daha az gıda israf etmemiz gerekiyor. Bununla birlikte, günümüzün en önemli gıda sorunlarından biri sağlıklı gıdaya ulaşım. Üreten ile tüketen arasındaki aracılar çoğaldıkça gıdaların sağlık güvenirliliği de ister istemez düşüyor" dedi.

"KOMŞUSUNA BİR TAS ÇORBA GÖTÜREN KALMADI"

Sanayileşmenin yan etkisi olarak yediklerimizin sanayileştiğine vurgu yapan Salnur, şunları söyledi:

"Daha çok paketler daha çok hazır gıdalar girdi yaşantımıza. Ancak bu süreçte üretebileceğimiz yerlere kadar sınırları zorlamak en güzeli. Örneğin hazır meyve suları tüketmek yerine Ege Bölgesi'nin bolluk pazarlarındaki meyvelerinden alıp meyve suyu yapılabilir. Ekmek, salça, turşu, tarhana, reçel ilk elden aklımıza gelen ev yapımı ürünler. Dünya gıda günü aynı zamanda açlıkla mücadele günü gıda iletişimsizliğine son! İklim değişikliği ve oluşabilecek açlık tehdidine karşı en büyük tedbir kültürel alışkanlıklarımızı devam ettirmek. Obeziteden açlığa, hijyenden aşırı hazır gıda tüketimine kadar gıda ile ilgili yaşanan sorunların tümünde altta yatan neden bir tür iletişimsizlik. En basiti, açlık, bir gıda iletişimsizliği. Obezite bir gıda iletişimsizliği. Bolluk bilinci, paylaşma bilinci gerek. Komşusuna bir tas çorba götürenimiz kalmadı belki de. Gıda iletişimsizliği denilebilecek bir durum bu gün dünya genelinde açlıklara sebep olan. Bir yerlerde birileri açsa, başka bir yerlerde ambarlar dolusu buğdaylar döküldüğü içindir."

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Halk Sağlığı Müdürü'nden tasarruf çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2016 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halk Sağlığı Müdürü'nden tasarruf çağrısı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:47
 • Güneş
  08:15
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı