İZMİR HABERLERİ BUCA HABERLERİ

Haklılığını ispat etti, yine de emekli olamadı

DHA
31.01.2018 - 16:44Son Güncelleme :

Mehmet CANDAN/İZMİR, (DHA)- İZMİR'in Buca ilçesinde Kemal Araz (58), emekli olabilmek için yapılandırdığı prim borcunu ödemek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurdu.

DHA

Borcun taksitlerini düzenli şekilde ödeyen Araz'a sigortalı işte çalıştığı iddia edilerek yapılandırması bozuldu. Mahkemeye itiraz edip çalışmadığını kanıtlayan Araz, SGK'nın borcu faiziyle istemesi nedeniyle emekli olamadı. SGK'nın hatasını kabul etmediğini öne süren Araz, "Kurum hatasını kabul etmediği için bir türlü emekli olamıyorum" dedi.

Buca'da yaşayan Kemal Araz, 2003 yılında çıkan yapılandırma yasasından faydalanıp, geriye dönük 1995 ile 2003 yıllarına ait prim borcunu ödeyerek emekli olmak için Kütahya SGK İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Yapılandırma sonucunda Araz'a 7 bin 430 lira borç çıkartıldı. Taksitlerini düzenli olarak ödeyen Araz, borcun 4'üncü taksitini ödemek için SGK'ya gitti. Ancak SGK çalışanları, Araz'ın Malatya'da sigortalı olarak çalıştığını öne sürerek taksidi almadı. Bunun üzerine taksidi bankaya yatırdı. Borcun 6'ncı taksidini aynı gerekçeyle banka da kabul etmedi. Taksitlerini ödeyemediği için yapılandırması bozulan Araz, 2008 yılında Kütahya 2. İş Mahkemesi'ne başvurarak Malatya'da çalışmadığını ve isim benzerliği yüzünden hata yapıldığını kanıtladı. Kararını onayan Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, Araz'ın yapılandırmasının bozulmasının SGK'nın hatasından kaynaklandığını belirtti.

İKİNCİ KEZ HAKLILIĞINI İSPAT ETTİ

Araz ilk beş taksidin üzerine, bankaya giderek 7 bin 900 lira ödedi. SGK ise yatırılan bu paranın 1995 ile 2000 yıllarının primine denk geldiğini, geriye kalan üç yıl için de ayrıca ödeme yapmasını istedi. Yapılandırma yaptığında 8 seneye 7 bin 430 lira borç çıkartılan ve bu paranın fazlasını yatırmasına rağmen emekli olamayan Araz, ikinci kez 2012 yılında Kütahya 2. İş Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak bu kez mahkeme Araz'ın SGK'nın istediği parayı yapılandırma bozulduğu için faiziyle ödemesi yönünde karar verdi. Araz, mahkemenin verdiği kararın temyizi için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, Araz'ın kazandığı yapılandırma hakkını, SGK hatasından dolayı kaybettiğini ve yapılandırma borcunun faizsiz alınması gerektiğini belirterek mahkemenin kararını 2016 yılında bozdu. İddiaya göre, SGK bu kez de Araz'a 2000 ile 2003 yılları için 1800 lira vermesi durumunda emekli olabileceğini bildirdi.

'HATALAR ZİNCİRİ NEDENİYLE EMEKLİ OLAMIYORUM'

'PARAYI YATIRIRSA EMEKLİ OLUR'

Kütahya Sosyal Güvenik Kurumu İl Müdürlüğü yetkilileri ise, Kemal Araz ile ilgili mahkemenin devam ettiğini belirterek, " Mahkeme bir süre önce Araz'a, 1800 lira yatırması halinde emekli olabileceğini bildirdi. Buna rağmen Araz parayı yatırmadı. Mahkeme devam ediyor. Önümüzdeki Şubat ayında duruşma var. Kemal Araz, şu anda parayı yatırırsa emekli olabiir. Bu konuda önünde bir engel yok" dedi.

 

Yasal Bilgilendirme

Buca haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Buca ilinden Haklılığını ispat etti, yine de emekli olamadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2018 tarihinde saat 15 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Haklılığını ispat etti, yine de emekli olamadı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Nisan 2018, Salı
 • İmsak
  04:47
 • Guneş
  06:17
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  20:03
 • Yatsı
  21:27
Sayfa Başı