Gündem Haberleri

  'Zümrüt Apartmanı'nda denetim yoktu'

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Konya'da 2 Şubat tarihinde 92 kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Zümrüt Apartmanı'nın çöküşüyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmada konuşan sanıklar, "Apartman yapılırken belediyeden tek bir kişi bile gelmedi" dedi.

  Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar, Sermet Yapı Kooperatifi'nin Fenni Mesulü Ali Vedat Kaya, Muhasip Üyesi İsmail Hakkı Canlıer, Zümrüt Apartmanı'nın Proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki ile çöken binada yakınlarını kaybeden müdahiller ve taraf avukatları katıldı.
   
  Mahkeme Başkanı Celalettin Karakurt'un ilk söz verdiği Vedat Kaya, kooperatifin yönetim kurulu ile gerekli tüm işleri usulüne uygun yaptıklarını ileri sürdü. Kaya, şunları söyledi:
  ''Ben kooperatifin resmi işlerini takip ederim. Müteahhitlik karnem yoktur. Bize gelen projeyi uygularken eksik malzeme kullanmadık. Ancak kooperatif üyleri ile birlikte projede bir değişiklik yaptık. Dükkan katında asma kat yapımı konusunda bir değişiklik söz konusuydu. Bunun için belediyeden izin almadık. Bittikten sonra sadece onay alındı. İnşaata hemen hergün uğrayıp kontrol ettim. İnşaatı 1999 yılında bitirdik aynı yıl iskan izni aldıkve 2000 yılında üyeler oturmaya başladı. İnşaat aşamasında kesinlikle eksik malzeme kullanmadık.''
    
  Mahkeme Başkanı Karakurt'un ''Olayla ilgili mahkemede bulunan diğer sanıkların suçu var mı?'' sorusu üzerine Kaya, ''Proje hatalı olabilir. İş takibinde sorun olabilir. İş takibini muhasip üye İsmail Hakkı Canlıer yapıyordu. İnşaat yapım sırasında kolon ve kirişler, yanında bulunan diğer inşaatlara oranla küçüktü. Belediyeden onay çıktığı için üzerinde fazla durmadık. Yandaki binaların birinde çökme oldu. Çelik kolonlarla takviye yapıldı ancak Zümrüt Apartmanı'na aynı işlem için gerek duyulmadı'' dedi.
     
  MUHASİP ÜYE CANLIER: DENETİME GELMEDİLER
     
  Kooperatifin muhasip üyesi ve iş takibi yapan İsmail Hakkı Canlıerise ortaokul mezunu olduğunu ve inşaatlarla ilgili teknik bilgisinin olmadığını kaydetti.
    
  Binanın yapım aşamasında projeye uyulduğunu, gerekenlerin yapıldığını iddia eden Canlıer, ''İnşaatı özel olarak denetleyen bir mühendis yoktu. Mimar olduğu için bu görevi Vedat Kaya yürütüyordu. Belediye görevlileri ise kontrol için inşaata hiç gelmedi. Sadece bittikten sonra onay vermek için gelip gittiler. Yapım sırasında su basmanını kontrol için bile gelen olmadı'' diye konuştu.
     
  ''SANIKLAR KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇUNDAN YARGILANMALI''
     
  Müdahil avukatlarından Halil İbrahim Direk, zemin etüdünden başlamak şartıyla her aşamada sanıkların kastının açıkça ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:
    
  ''İnşaat yapılırken çok sayıda kişinin öleceği belliydi. Ama değişikliklere karşın bir müdahele yapılmadı. Sanıklar suçu kasten işlemiştir. Bu yüzden sanıklar kasten adam öldürme suçundan yargılanmalıdır. Ayrıca, Selçuklu Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası'nın da olayla ilgili sorumluluğu vardır. Bu kuruluşların da tahkikat kapsamına alınması gerekir.''
    
  Müdahil avukatlarından Orhan Özer ise devletin vergisini düzenli aldığını vurgulayarak, ''Vatandaşın kanını, iliğini sömürüyorlar ancakdenetlemeye gelince bir şey yapmıyorlar. Belediye ve devlet de suçludur'' dedi.
     
  Yaklaşık 3.5 saat süren duruşma sonunda mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, gerekli belgelerin tamamlanmasına karar verdi.
    
  Vedat Kaya, İsmail Hakkı Canlıer ve Halil İbrahim Elliiki, TCK'nın 383. Maddesi gereğince, dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle ölüme sebebiyet vermek suçundan yargılanıyor.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı