Gündem Haberleri

  Yüz kızartan subay TSK’dan atılacak

  Hürriyet Haber
  07.07.2001 - 12:21 | Son Güncelleme:

  TSK Personel Kanunu’nda yapılan değişiklikle, hırsızlık, rüşvet, yüz kızartıcı suçlar gibi belirli suçlardan ceza alanlar, cezanın ertelenmesi veya affedilmesi durumunda bile TSK'dan çıkarılabilecek.

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu'nda değişiklik öngören Yasa Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


  TSK Personel Kanunu'nda değişiklik yapan yasaya göre, 4 yıllık fakülte ve yüksekokul bitiren kadın ya da erkekler, subay olmak için başvurabilecek. Bu kişiler, yedek subay olma ve diğer koşulları taşımaları durumunda ihtiyaca göre belirlenecek sınıflarda muvazzaf subaylığa alınabilecekler. Askerlik hizmeti esnasında ya da terhislerinden sonra en az 4 yıllık yükseköğretimi tamamlayanlar da subay olabilecek.


  Dört yıllık yükseköğrenim yapan astsubaylardan muvazzaf subay olmak isteyenler, yaş için gerekli nitelikleri taşımak, en az 3 yıl astsubaylık yapmış olmak şartıyla ve sicil notlarının ortalaması siciltam notunun yüzde 90 ve daha yukarısında ise subaylığa geçebilecekler.


  Subaylığa başvuruları kabul edilen siviller, askeri eğitimden sonra bir yıl denemeye tabi tutulacak. 


  Eşleri TSK'nın farklı kuvvetlerinde görev yapan subayların kuvvetleri, aile bütünlüklerinin korunabilmesi amacıyla, sınıflandırma yönetmeliğinde gösterilecek esas, usul ve şartlara göre Genelkurmay Başkanlığınca değiştirilebilecek.  


  ORDUDAN ÇIKARILMA    


  Yasa, bazı suçlardan mahkum olan TSK mensuplarının, bu cezaları tedbire veya para ezasına çevrilmiş ya da affa uğramış olsa bile ordudan çıkarılmasına ilişkin düzenlemeler getiriyor.


  Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla ''az vahim hali hariç basit ve nitelikli zimmet, irtikap,rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, iftira gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım-satımlara fesat karıştırma'' suçlarından hükümlü subaylara, hizmet sürelerine bakılmaksızın Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanarak, bu kişiler TSK'dan çıkarılacak.


  TSK mensubu muvazzaf subay ve astsubaylara TSK dışındaki kamu kurumlarında görev verilmesine Genelkurmay Başkanlığı'nın uygun görüşüalınarak Bakanlar Kurulu kararıyla yapılmasına olanak sağlayan yasa, TSK Personel Kanunu'nda yapılan düzenleme doğrultusunda Emekli SandığıKanunu'nda da bazı değişiklikler getiriyor.


   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı