Gündem Haberleri

  Yunanlıdan farkımız yürek

  Bahadır ÖKTEM, DHA
  25.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakan Osman Pepe orman yangınlarına havadan yeterince müdahale edilememesine dönük eleştirileri ilginç şekilde yanıtladı. Pepe, "Yunanıstan’ın bizden çok uçağı var ama daha çok ormanları yandı. Bizim ormancımız yürekli" dedi.

  ÇEVRE ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türk Hava Kuvvetleri’nin elindeki C-130 uçaklarının arızalı olması nedeniyle yangın söndürmede zorluklarla karşılaştıklarını belirterek, "Fransa’nın, Yunanistan’ın bizden daha çok uçağı ve techizatı var ama onların daha çok ormanı yandı" dedi.

  Trabzon’un Maçka İlçesi’nde incelemelerde bulunan Pepe, Selçuk’ta, Antalya’da, Kaş’ta, Kuşadası’nda 2 bin hektarlık ormanın kaybedildiğini belirterek şunları söyledi: "Bu seneki talihsizliğimiz maalesef, Türk Hava Kuvvetleri’nin C- 130 uçaklarının arızalı olmasıydı. C-130’lar bir anda 10 ton su boşaltabiliyordu. Bunların eksikliğini helikopterler kiralayarak gidermeye çalıştık. Bizim ile aynı iklim şartlarındaki Fransa’nın, İtalya’nın, İspanya’nın, komşumuz Yuna-nistan’ın bizden daha fazla uçağı var, bizden daha çok helikopteri var ama bizim 50, 100 katımız orman kaybediyorlar. Niye? Onların bizim ormancılarımız gibi yüreğini ortaya koyan ve bu işi yurt savunması olarak kabul eden ormancıları yok. ’Orada yandı, bizde de yansın’ demiyoruz. Ama bakın, yanan alanlarda köyler vardı. Meryem Ana evi vardı. Bunları kurtarmak için canlarını dişlerine taktı arkadaşlarımız. Arazözlerle duvar ördüler evlerin yanmasına izin vermediler. 2 bin hektar orman ve ağaç önemli ama insan daha önemli."

  İşçileriyle Of hatırası/images/100/0x0/55ea80adf018fbb8f8842f76

  Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Of’ta Orman Bölge Müdürlüğü’nün fidanlığına giderek, seraları inceledi. Burada çalışan kadın işçilerle görüşen Pepe, onlarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Başları hasır şapkalı kadın işçiler, aşırı sıcaktan böyle korunduklarını söyledi. İşçilerden birisi ilkokul mezunu oğlu için iş istedi. Pepe, kadının oğlunun adını aldı ama "İlkokul mezununa iş bulmak zor" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı