Gündem Haberleri

  Yunanistan’da ‘milli kahraman’ şoku

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  04.09.2012 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da milli kahraman Athanasios Diakos’u konu alan tiyatro, Atina’yı gerdi. Parlamentoyu da karıştıran oyunda Diakos, kendisini Kürt asıllı göçmenle aldatan karısını öldürüyor.

  Yunan Devlet Tiyatrosu tarafından Atina Festivali çerçevesinde sahnelenen ‘Athanasios Diakos-Dönüş’ adlı tiyatro eseri ülkede büyük tepkilere yol açtı.

  FOTOĞRAFLARLA PARLAMENTOYU KARIŞTIRAN OYUN

  Yunanların 1821’de Osmanlı İmparatorluğu’na karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesinin sembollerinden milli kahramanları Athanasios Diakos, genç yazar ve yönetmen Eleni Kiçopulu’nun eserinde, Atina’da ‘suvlaki’ (domuz etinden yapılan çöp şiş) satan, çok kıskandığı ve sık sık dövdüğü eşini, yanında çalışan Kürt asıllı bir kaçak göçmenden hamile kaldığını öğrenince doğum sırasında öldüren bir kabadayı olarak gösteriliyor.

  /images/100/0x0/563db509f018fb32c8ef7880Yunan milli kahramanının, kebapçı, aldatılmış koca ve katil olarak canlandırılması parlamentoyu da karıştırdı. İktidar partisi Yeni Demokrasi Milletvekili Adonis Yeorgiadis, Kültür Bakanı Yardımcısı Kostas Cavaras’ın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Yunan milli kahramanını bu kadar aşağılayarak gösteren bir tiyatro oyunu neden devlet tarafından finanse edildi?” diye sordu. Muhalefetteki ‘Bağımsız Yunanlar’ Partisi ise Atina Festivali Sanat Müdürü Yorgo Luku’nun görevden alınmasını istedi. Proto Thema gazetesi, iki sayfalık haberde “Ekonomik kriz döneminde bu rezalet için vatandaşın 41 bin Euro’su harcandı. Oyunda Yunan bayrağı masa örtüsü olarak kullanılıyor” diye yazdı.

  ‘Athanasios Diakos-Dönüş’ün yazarı ve yönetmeni Kiçopulu “Eser parodi değil. Benim kahramanım Diakos, en iyisini de en kötüsünü de yapabilen sıradan biri” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı