Gündem Haberleri

  Yüksek Mahkeme 'af yasası'nı görüşecek

  Hürriyet Haber
  08.07.2001 - 10:55 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Af Yasası'nın bazı maddelerinin iptali istemiyle yapılan başvuruları salı günü esastan görüşecek.

  Anayasa Mahkemesi, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden yapılan başvuruları, 10 Temmuz Salı günü esastan görüşmeye başlayacak.


  Yüksek Mahkeme'nin 10 Temmuz Salı günü yapacağı toplantıda önce Yasa'ya yönelik olarak 3 raportör tarafından hazırlanan ve yaklaşık 200 sayfayı bulan rapor ele alınacak. Anayasa Mahkemesi Heyeti, 4616 sayılı Yasa'nın niteliğini ortaya koyduktan ve bu konuda bir görüş ortaya çıktıktan sonra maddelere yönelik incelemeye geçecek.


  Anayasa Mahkemesi, bu kapsamda ilk önce Sandıklı, Çankırı ve Turgutlu, asliye ve ağır ceza mahkemelerinden gelen başvuruları görüşecek.  Yüksek Mahkeme, 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin (a) alt bendiyle TCK'nın 240, 414/1, 418/2, 339 ile 349. maddelerinin şartla salıverme ve erteleme kapsamı dışında bırakılmasının Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasını esastan inceleyecek.  
      
  İPTAL KARARI KAPSAMI GENİŞLETECEK  
    
  Söz konusu maddelerin kapsam dışında bırakılması Anayasa'ya aykırı bulunur ve iptal edilirse bu maddeler nedeniyle yargılaması devam edenlerin davaları ertelenecek, cezaevinde bulunanlar ise şartla tahliye edilecekler. Ancak, bu kişilerin suçu 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlemiş olma şartı da aranacak.


  Anayasa Mahkemesi'nin esastan inceleyeceği, Yasa'nın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 240. maddesi, görevi kötüye kullananlara biryıldan 3 yılı kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.


  TCK'nın 414. maddesinin birinci fıkrası ise her kim 15 yaşını bitirmeyen küçüğün ırzına geçerse 5 yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasına mahkum edileceğini, 418. maddenin ikinci fıkrası ise bu fiil bir hastalığın sirayetine ve mağdurun sıhhatinde bir tehlike yaratırsa verilecek cezanın yarı oranda artırılacağını hüküm altına alıyor.


  4616 sayılı Yasa'nın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 339 ile 349.maddeleri üçüncü fasılda  ''evrakta sahtecilik'' suçuna verilecek cezaları düzenliyor.  Anayasa Mahkemesi, bu başvuruları karara bağladıktan sonra diğer başvuruları esastan incelemeye devam edecek. Aynı maddeye yönelik birden fazla yapılan başvurular da ise her dosya için ayrı bir karar verilmeyecek. Yüksek Mahkeme, aynı gün Şartla Salıverme Yasası'na ilişkin olarakyerel mahkemelerden yapılan 2 başvurunun ilk incelemesini de yapacak.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı