Gündem Haberleri

  Yönetmen Ahmet Uluçay toprağa verildi

  Hakan TÜRKTAN- Oğuzhan KILIÇ- Tuna İŞLEYEN/TAVŞANLI(Kütahya), (DHA)
  02.12.2009 - 18:22 | Son Güncelleme:

  BEYİN tümörü ve zatürre hastalığı nedeniyle yaklaşık 2 aydır tedavi gördüğü İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 55 yaşında vefat eden film yönetmeni Ahmet Uluçay, Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Tepecik Beldesi'nde toprağa verildi.

  AHMET ULUÇAY SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

  İstanbul’dan Tepecik'e getirilen Ahmet Uluçay'ın cenazesi ilk olarak kendi adını taşayan Ahmet Uluçay Caddesi’ndeki evine getirildi. Oyuncu arkadaşı Tarık Keskiner, Uluçay’ın yazmış olduğu bir şiiri okudu. Uluçay’ın cenazesi daha sonra omuzlara alınarak, Tepecik Merkez Orta Camii’ne getirildi. Cenaze, cami önündeki meydanda bir masanın önüne konuldu.

  Buradaki törene Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Vali yardımcısı Ömer Eru, eski bakanlardan Erkan Mumcu, Ahmet Uluçay’ın oğlu İdris Uluçay, yönetmen Yüksel Aksoy ve Yeşim Ustaoğlu, yapımcı- yönetmen Tayfun Delice ile yaklaşık 300 kişi katıldı.

  Ahmet Uluçay’ın 32 yaşındaki oğlu İdris Uluçay, “Babam kısa filmlere başladığı zaman köyde ona deli derlerdi. ‘Türkan Şoray mı, Hüya Koçyiğit mi var?’ filmlerde diye sorarlardı. O deliliği göze almıştı. Birkaç tane projesi vardı” dedi.

  ERKAN MUMCU: BU DÜNYADAN BAHTİYAR AYRILDI

  Erkan Mumcu ise, “Anadolunun orta yerinde bir köyden çıkıp, uluslararası standartlarda, hatta onun da üzerinde bir sanat eseri ortaya koyabilmek olağünüstü başarı. Bu toprağın duygusunu, bu coğrafyanın insanının nefes alıp vermesini, bir tek onun anlattığı gibi duygusamak mümkündü. Misyonunu yerine getirerek, bahtiyar olarak, bu dünyadan ayrıldığı için üzüntülü değilim” diye konuştu.

  ‘Dondurmam Gaymak’ filminin yönetmeni Yüksel Aksoy da, değerli bir dostunu ve meslek hocasını yitirmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. “Türk sineması çok önemli bir yönetmen kaybetti” dedi.

  ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filminde 16 yaşlarında rol alan, bugün 24 yaşında olan Tepecik Beldesi’nde yaşayan iki arkadaş İsmail Hakkı Taslak ve Kadir Kayma, ise Ahmet Uluçay için, “O bizden birisiydi. Onunla çalışırken çok rahattık. Bizi çekimler sırasında hiç sıkmazdı” diye konuştu.

  Evli 2 çocuk babası Ahmet Uluçay’ın cenazesi, ikindi vakti kılınan namazın ardından Tepecik mezarlığında toprağa verildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı