Gündem Haberleri

  Yolcuların akıllarından en çok geçen 7 soru

  Tolga ÖZBEK
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uçak yolculuğuyla ilgili olarak pek çok soru soruluyor. Yapılan araştırmalarda en çok merak edilen sorular belirlendi. İşte en çok sorulan 7 soru ve cevabı:

  1 Uçakta en emniyetli koltuk hangisidir?

  Aslında bu sorunun tek cevabı var: Hiç bir koltuk! Çünkü kazaların nedenleri çok çeşitli olduğu için buna tam olarak bir cevap vermek imkansız. Örneğin mecburi iniş şartlarında kapıya yakın oturmak bir avantaj sağlayabilir ama başka bir acil durumda bu bir dezavantaj olabilir.

  2 Hangi havayolu daha emniyetlidir?

  Dünyada köklü bir çok havayolu var. 30 ve daha fazla koltuklu uçak işleten havayolları küçük şirketlere göre daha sıkı denetleniyor. Uçacağınız havayolu şirketinin az şikayet alan, az kaza yapmış ve ekonomik durumu iyi bir havayolu olmasına özen gösterin

  3 Hangi uçak daha güvenlidir?

  Aslında tüm uçaklar aynı emniyet standartları içindedir. Kazaların çoğunda pilot hataları ortaya çıkmıştır. Uçakların marka ve modelinden çok, içindeki tehlikeyi algılayan, pilotu uyaran sistemler önemlidir. Tüm sistemlere sahip bir uçak, diğerlerine göre daima daha güvenlidir.

  4 En çok hangi acil durumla karşılaşabilirim?

  Uçaklar çok karmaşık yapıya sahip oldukları için, yüzlere değişik acil durumla karşılaşılabiliniyor. Yolcular için en fazla geçerli olanlar ise acil oksijen maskelerinin kullanılması ve zorunlu bir inişten sonra kapıdan aşağı şişerek sarkan 'slide'lardan tahliyeler sayılabilir.

  5 Kendimi acil durumlara nasıl hazırlayabilirim?

  Acil oksijen maskeleri aşağı düştüklerinde bilin ki kabin basıncında bir sorun vardır. Hemen maskenizi sakin olarak yüzünüze takın. Eğer yanınızda çocuklarınız varsa, onların maskelerini takmalarına ve nefes almalarına yardımcı olun. 'Slide'lardan acil çıkış yapabileceğinizi düşünerek kaymanızı engelleyecek giysilerden kaçının. Özellikle yüksek topuklu ayakkabıları hemen çıkarın. Harekete geçmek için kabin memurlarının talimatını bekleyin. Sakın bir kargaşaya yol açabilecek hareket yapmayın.

  6 Uçak kazasında kurtulma şansı nedir?

  1978-1995 yılları arasında Avrupa ve Amerika'daki toplam 164 ölümlü jet uçağı kazasından 68'inde tüm yolcular hayatını kaybetti. 15'inde ise yolcuların yüzde 90'ı öldü. 37 kazada da yolcuların tümü kurtuldu. Pervaneli uçak kazalarında ise, 178 olayın 108'inde tüm yolcular, 6'sında yüzde 90-100 arasında, 9 tanesinde de yüzde 10'dan az yolcu hayatının kaybetti. Rus ve Doğu Avrupa yapısı pervaneli uçakların katılmadığı bu araştırmaya göre, jetlere oranla daha küçük olan pervaneli uçak kazalarından sağ çıkmak çok daha zor.

  7 Kazalar hangi sıklıkla gerçekleşiyor?

  Amerika'da yapılan araştırmaya göre, 1984-1994 yılları arasında 30 koltuktan fazla uçaklarda toplam 49 kaza meydana geldi. 1984 ve 1993'de sadece bir kaza olurken 1993'de ise 11 kaza meydana geldi. Ölüm sayısı açısından en kötü yıl 1985 yılı oldu. En az ölümlü yıl ise 1993.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı