GeriGündem YÖK'ten "hatalı soru" cevabı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK'ten "hatalı soru" cevabı

ÖSYM, KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri Sınavının sorularıyla ilgili “bir soruna rastlanmadığını” bildirdi.

ÖSYM, 31 Ekim tarihinde gerçekleştirilen KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınav sonuçlarının açıklandığı 12 Kasım tarihinden bu yana kamuoyunda yer alan bazı hususlar konusunda açıklama yaparak, KPSS’de hatalı soruya rastlanmadığını açıkladı.

ÖSYM yazılı bir açıklama yaparak, kamuoyunda en son düzenlenen KPSS sınavına ilişkin oluşan tereddütlere yanıt verdi.

ŞİFRE İLE SONUÇ DUYURUSU

Sınavın bireysel bir eylem olduğu ve sonucunun da kişisel bilgi niteliği taşıdığının belirtildiği açıklamada, “Kişisel bilgilerin korunması, bütün kurumların olduğu gibi, ÖSYM’nin de sorumluluğudur. Sonuçların şifreli olarak açıklanması ÖSYM’ce yapılması gerekli bir uygulama olarak görülmüş, ancak şimdi teknolojik altyapı iyileştirilerek, KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavı sonuçları kişisel şifreler ile erişilebilir hâle getirilmiştir. ÖSYM bundan sonraki tüm sınav sonuçlarını da, benzer biçimde, kişisel şifreler kullanılarak adaylara duyuracaktır” denildi.

HATALI SORUYA RASTLANMADI

ÖSYM’nin yaptığı sınavların ertesinde bazı soruların hatalı olduğu söylentisinin basında yer aldığını ifade eden ÖSYM”Bu doğrultuda, her türlü resmi ya da gayri resmi bilgi ÖSYM tarafından ciddi olarak ele alınmakta ve gerek soru yazarları gerek bilimsel denetçiler tarafından yeniden değerlendirilmektedir. KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavında da bu uygulama yapılmıştır. KPSS Eğitim Bilimleri Testi; Program geliştirme, Öğretim metodları, Ölçme ve değerlendirme, Öğrenme psikolojisi, Gelişim psikolojisi, Psikolojik danışma ve rehberlik olmak üzere alt alanlara ait sorulardan oluşan bir bütündür” dedi. Açıklama şöyle devam etti:

“ÖSYM’nin tüm sınavlarında olduğu gibi bu sınavda da, hem soru hazırlama hem de değerlendirme aşamalarında çeşitli ve kapsamlı teknik çalışmalar yapılmıştır. Bütün bunların sonucunda sorularla ilgili bir soruna rastlanmamıştır. Olağan değerlendirme sürecinde bir sorunla karşılaşılmamasına rağmen, Program Geliştirme ile Öğretim metodları alt testleriyle ilgili medyada yer alan iddialar üzerine uzmanlar grubu ikinci ve detaylı bir inceleme gerçekleştirmiş ve bu inceleme sonucunda gerek hatalı olduğu iddia edilen sorularla ilgili gerekse testin tamamıyla ilgili herhangi bir hata bulunmadığı bir kez daha tespit edilmiştir. Bu nedenle, herhangi bir sorunun iptalini gerektiren bir durum söz konusu değildir. Gelecek nesilleri yetiştirecek öğretmenlerin atanması sürecindeki sınavın gerçekleştirilmesi, ÖSYM olarak diğer tüm sınavlarda olduğu gibi azami kurumsal titizliğin gösterildiği bir süreçtir.”

SINAVIN DEĞERLENDİRMESİ VE PUAN HESAPLARI

KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavının nasıl değerlendirildiğine dair açıklamalar sınav kılavuzunda açık biçimde ifade edildiğini ifade eden ÖSYM, “Her bir sınavın ortalama ve standart sapmaları farklı oluştuğundan, aynı sayıda net yapanların farklı sonuç almaları doğaldır. Öğretmen atamalarında kullanılan puan (KPSSP10), Genel Yetenek Testinin yüzde 30, Genel Kültür Testinin yüzde 30 ve Eğitim Bilimleri Testinin yüzde 40 ağırlığı kullanılarak ağırlıklı standart puan olarak hesaplanmaktadır. 31 Ekim 2010 tarihinde yapılan sınavın test ortalaması 64.536 olmasına karşılık, 10 Temmuz.2010 tarihinde yapılan ancak iptal edilen sınavın test ortalaması 61.388 olarak gerçekleşmiştir. Her sınav kendi içinde standardize edildiğinden, ortalamanın yükselmesi aynı netlerle puanın düşmesi sonucunu doğurur. Ancak, tüm kitle kendi içinde standardize edilerek puan hesaplanmaktadır. Bu yüzden, herhangi bir haksızlık söz konusu değildir. Adaylar, sınav sonucunda aldıkları puanı ve sınava katılan adaylar arasında kaçıncı olduklarını kişisel şifrelerini kullanarak öğrenebilmektedirler” dedi.

SINAV SONUÇ BELGESİ

Açıklamada, “Son yıllarda gelişen internet üzerinden iletişim teknolojileri ve çevre sorumluluğu nedeniyle, 31 Ekim 2010 tarihinde yapılan KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavı da dahil olmak üzere yapılan tüm sınavların sonuçları internet üzerinden duyurulacak, ayrıca bir Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adaylara posta yolu ile Sınav Sonuç Belgesi gönderilmeyecektir. Sınav sonuçları, adaylara ve ilgili kurumlara elektronik olarak iletilecektir” denildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle