Gündem Haberleri

  Yoğun bakımda taciz ve tecavüz iddiasına soruşturma

  Gürkay GÜNDOĞAN/ ZONGULDAK, (DHA)-
  16.10.2011 - 14:12 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK’ta 500 yataklı büyük bir hastanede görevli 2 hasta bakıcının, yoğun bakım ünitesinde yatan 2 kadın hastaya taciz, 1 kadın hastaya da tecavüz ettikleri iddiası üzerine başlatılan soruşturma sürüyor. İfadelerine başvurulan 2 hasta bakıcının suçlamayı kabul etmediği belirtilirken, Savcılık yetkilileri, suçlamanın taciz boyutunda olduğunu söyledi.

  Geçen cuma günü Zonguldak Valiliği’ne başvuran 63 yaşındaki H.K., mide ameliyatı ardından 22 Ağustos’ta kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde 2 hasta bakıcının kendisine ve başka bir hastaya taciz, 40 yaşlarındaki başka bir kadına ise tecavüz ettiğini ileri sürdü. H.K.’nın şikayet dilekçesi üzerine Vali Erol Ayyıldız’ın talimatıyla soruşturma başlatıldı.

  SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER

  Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek ifadesine başvurulan H.K.’nın, fotoğraflarından 2 hasta bakıcıyı teşhis ettiği belirtildi. Bunun üzerine 2 kişinin dün ifadesine başvuruldu. Hasta bakıcıların gözaltına alınmadığı, ifadelerinde suçlamayı kabul etmedikleri belirtildi.

  HASTANE MÜDÜRÜ: ’BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL’

  Hastane Müdürü M.S., iddiayı ortaya atan H.K.’nın ameliyatı ardından sadece 1 gece yoğun bakımda yattığını söyledi. Kamera kayıtlarına bakıldığını ve şimdiye kadar yapılan incelemelerde iddiayla ilgili hiçbir bulguya rastlanmadığını belirten hastane müdürü, şöyle dedi:

  "Hastanemizdeki 5 yoğun bakım ünitesi de son derece modern. Bir sürü çalışanı olan bir hastane. Böyle bir olayın olması mümkün değil. İddia sahibi hasta, ameliyatın ardından yoğun bakıma alınıyor. Henüz narkozun etkisinde. 1 gece sonra da yoğun bakımdan çıkıyor. Tabii ki gerçek, soruşturmanın sonunda ortaya çıkacak."

  SAVCILIK: TACİZ ŞİKAYETİ VAR

  Soruşturmayı yürüten savcılık yetkilileri, tecavüz suclamasının söz konusu olmadığını söyledi. Savcılık yetkilileri, H.K.’nın valiliğe yaptığı başvurunun aksine ifadesinde tecavüz iddiasında bulunmadığı; sadece, kendisiyle birlikte 3 hastanın tacize uğradığını iddia ettiğini aktardı. Savcılık yetkilileri olayla ilgili gözaltı olmadığını belirtti.

  VALİ: OLAYA HASSASİYETLE YAKLAŞILDI

  Vali Erol Ayyıldız, iddiaların olayın doğru da olabileceği gibi, halüsinasyon da olabileceğini söyledi. Vali Ayyıldız, şöyle konuştu:

  "Olaya hassasiyetle yaklaşıldı. Kadınla ilgili koruma verildi. Doktorların söylediği; ’Olay doğru da olabilir, fakat halüsinasyon da olabilir.’ ’Yoğun bakımdaki hastaların halüsinasyon görmeleri yoğundur’ diyor doktorlar. Yani olayları doğru yorumlamayabilir. Diğer olaylarla desteklenmesi lazım iddianın. Güvenlik kamerası zaten orada var. Onlar inceleniyor."

  İddia sahibi H.K. ile konuştuğunu anlatan Vali Ayyıldız, "Olayın üzerinden 2 aya yakın zaman geçmiş. Neden bu kadar beklediğini sordum. Vicdan azabı çektiğini söyledi. Mesela tecavüze uğradığını iddia ettiği kadının öldüğünü söylüyor. O tarihlerde hastanede ölüm olayı olmuş mu, buna bakılacak. Yani iddianın, bunun gibi bir takım bulgularla desteklenmesi lazım. Soruşturma titizlikle sürdürülüyor" diye konuştu.

  H.K., ŞİKAYETİNİN ARKASINDA

  H.K.’nın oğlu Hasan K., basın mensuplarının evde annesiyle görüşmesine izin vermedi. Annesinin şikayetinin arkasında olduğunu belirten Hasan K., "Annem bugüne kadar 20’ye yakın ameliyat geçirdi. Bu çok talihsiz bir olay. Biz şikayetimizi gerekli yerlere bildirdik. Yetkililer konuyla ilgili yakından ilgileniyor" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı