GeriGündem Yıldönümüne 2 ay kala Soma iddianamesi kabul edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldönümüne 2 ay kala Soma iddianamesi kabul edildi

Yıldönümüne 2 ay kala Soma iddianamesi kabul edildi
refid:28342869 ilişkili resim dosyası

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi 13 Mayıs'ta meydana gelen facia sonrası hazırlanan Soma iddianamesini kabul etti.

Dosya eksikleri nedeniyle savcılık ve mahkeme arasında gidip gelmişti. Uzun bir süredir, iki buçuk aydır, mahkemenin tamamlanmasını istediği eksikleri gidermek için çalışma yürüten Soma Cumhuriyet Savcılığı, geçen hafta ortasında dosyayı yeniden Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Dün akşam saatlerinde de mahkemenin Soma İddianamesi'ni kabul ettiği öğrenildi. Şimdi en yakın sürede yargılamanın başlaması bekleniyor. Manisa Barosu eski Başkanı ve çoğu madencinin avukatı Zeynel Balkız Hürriyet'e yaptığı açıklamada, “Şimdi tek beklentimiz yargılamanın adil ve hızlı bir şekilde yapılması. En kısa sürede yargılama başlayacaktır” diye konuştu.

ELDEN ELE DOLAŞTI

13 Mayıs’taki facianın ardından başlatılan tahkikat çerçevesinde halen 8 kişi tutuklu bulunurken, Soma Cumhuriyet Savcılığı 3 Kasım’da fezlekeyi hazırlayıp Ağır Ceza Mahkemesi mevcut bulunan en yakın Akhisar Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Akhisar Cumhuriyet Savcılığı ise fezlekeyi inceleyip, hazırlamış olduğu iddianameyi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne 10 Kasım’da sundu. İddianameyi inceleyen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi de 25 Kasım’da 4 noksan madde sebebiyle savcılığa iade etti. Bunun üzerine Akhisar Cumhuriyet Savcılığı iddianamenin iadesine itiraz etti. İddianame bu defa Manisa Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Manisa Ağır Ceza Mahkemesi ise eksikleri iki maddeye indirdi. Bunun üzerine geçen Aralık'ta Soma Savcılığı'na dönen dosyada eksiklerin giderilmesi için yeniden çalışma yapıldı. Facianın yıldönümüne iki ay kala dün akşam saatlerinde iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İDDİANAMENİN İÇERİĞİ

Aralarında Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, şirket yöneticileri Akın Çelik ve Ramazan Doğru’nun da bulunduğu halen tutuklu 8 şahıs hakkında “olası kasıtla insan öldürme ve yaralama” suçundan 301 kez ve 20 ile 25 yıl, çoğu mühendis ve ocak çalışanlarında oluşan 37 kişi hakkında ise “bilinçli taksirle insan öldürmek ve yaralamadan” 2 ile 15 hapis istendi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle