Gündem Haberleri

  Yıldızda altın bulundu

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Astronomlar, samanyolunda bulunan yaşlı bir yıldızda, trilyonlarca dolar değerinde altın saptadı. Amerikan Astronomlar Kuruluşunun Genel Kurulu`nda konuşan Timothy C. Beers, 20 yıldır BD+17 3248 adlı yıldız üzerinde araştırma yaptıklarını belirterek, uzun bir süreden beri harcadıkları çabaların meyvesini verdiğini kaydetti.

  İlk kez dünyanın dışında bir yıldızda altın saptandığına değinen araştırmacılar, ayrıca yıldızda gümüş, platin ve uranyum gibi radyoaktif elementler belirlediklerini ifade ettiler.

  Hubble ve Hawaide Keck teleskopu ile elde edilen bulgular ışığındayıldızın yaşını saptadıklarını belirten astronomlar, bu sayede samanyolunun yaşını da belirleyebildiklerini açıkladılar.

  BD+17 3248 yıldızının samanyolunun oluşumundan yarım milyon yıl sonra, yani 15 milyar yıl önce formlaşmaya başladığı kaydedildi. Güneşin ise, sadece 5 milyar yıl önce formlaştığı biliniyor.


  Yıldızda bulunan altın ve diğermadenlerin, samanyolunun oluştuğuzamanlarda dev cüsseli yıldızların patlaması sonucunda meydana geldiği belirtiliyor. Astronomlar, hemen her yıldızda aynı miktarda altın ve diğer madenlerin bulunduğunu düşünüyor.
   
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı