Gündem Haberleri

  YGS’de din sorusu

  Nuran ÇAKMAKÇI - Hürriyet Eğitim
  18.12.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖSYM Başkanı Ali Demir, ortaöğretimde zorunlu ders olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden YGS ve LYS-4’e soru sorulacağını söyledi.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan Demir, “Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adayın mezuniyet diploma notunun 5 ile çarpımıyla elde edilecek, OBP’nin 0.12 ile çarpımı sonunda elde edilen puan da yerleştirme puanına ilave edilecek” dedi.

  Demir, yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme esaslarını belirleyen 2013-ÖSYS kılavuzunun Yükseköğretim Genel Kurulu kararıyla yayımlanarak uygulanacağını söyledi. 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) başvuru işlemlerinin, 2-15 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacağını belirten Demir, bir önceki yıla göre kılavuzda bazı değişiklikler olduğunu açıkladı. Demir, şunları söyledi: “YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri Testleri yer alacak ve adaylar, güncel öğretim programlarından sorumlu olacaklar. LYS’lerde adaylar, güncel öğretim programlarındaki kazanımların tamamından sorumlular. Ortaöğretimde zorunlu ders olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden YGS ve LYS-4’de soru sorulacak.”

  ENGELLİLER İÇİN KILAVUZ

  Demir, 2013-ÖSYS kılavuzu hem görme engelli hem de işitme engelli adaylar için sesli ve işaret dilinde okunarak internet sitesinden yayımlanacağını açıkladı. ÖSYM Başkanı’nın açıklamaları şöyle:
  - Adaylar, 2013-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Sınava girecekler isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da bu merkezlerde inceleyebilecek.
  - Okul müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri ÖSYS’de başvuru merkezi olacak.
  - Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okulların sınav merkezine yapacak.
  - Mezun durumdaki adaylardan 2011-ÖSYS veya 2012 ÖSYS’den birine başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla ya da diledikleri bir başvuru merkezine gidebilirler.
  - Sınavsız geçiş de dahil olmak üzere 2013-ÖSYS’ye ilişkin, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kural ve işlemler 2013-ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor. 2013-ÖSYS’ye girmek isteyen adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

  Müslüman olmayan muaf tutulmalı

  Salim Ünsal (Kültür Dershanesi Rehberlik Koordinatörü)  Son 20 yıldır üniversite sınavında böyle bir uygulama yapılmadı. Bu değişiklik tamamen sınav müfredatını okul müfredatıyla eşleştirme amacı taşıyor. Ama dikkat edilecek nokta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından Müslüman olmayan çocukların muaf tutulup tutulmayacağı olmalı. Bu durum ilerleyen süreçte sorun yaratabilir. Bu sorular zor olmayacaktır ama her dine mensup öğrencinin bu sınava katıldığını düşünecek olursak; belli bir kısım için zorlayıcı olabilir.

  Karar YÖK’ün biz onu uygularız

  YGS’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden çıkan soruların cevaplanması gerektiğini belirten Demir, LYS-4 sınavına isteyen öğrenciler girdiği için bu sınavda zorunlu olmadığını söyledi. Demir, “Alevi, Hıristiyan veya Yahudi öğrenciler bu soruları nasıl cevaplayacak? Onlar için de zorunlu mu?” sorusuna, “O konuda yorum yapmam doğru olmaz. Bu YÖK Genel Kurulu’nun kararı ve biz de uygulayıcısıyız. Biz sadece kılavuzu yayınladık” dedi. YÖK yetkilileri sınavlarda ihtisas gerektiren değil, genel sorular sorulacağını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sorular Din Kültürü ile alakalı olacak. Zaten sorular hazırlanırken de öğrencilerin bütünü dikkate alınacak. Müşterek din kültürünü temsil eden sorular yer alacak. Örneğin namaz sorulmayacak. Mezheplere yönelik soru sorulmayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ilkokul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar zorunlu ders ve Anayasa’da da böyle. Her öğrencinin cevaplayabileceği sorular sorulacak. Öğrenci herkesin girmek zorunda olduğu YGS’de din sorularını cevaplayacak ama LYS’de çok farklı test türleri olduğu için LYS-4
  sınavına girmeyecekse din sorularını da yanıtlamayacak.

  YGS’DE 5, LYS’DE 8 SORU

  YGS’de Sosyal Bilimler Testi altında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’den 5, LYS’de 8 soru sorulacak. YGS’de en az soru sorulan ders Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olurken, LYS’de ise Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık dersleri ile aynı sayıda soru sorulacak.” - Esra KAYA/ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı