Gündem Haberleri

  Yeşil ışıkta görme engellilere kuş sesi

  Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
  23.02.2011 - 11:23 | Son Güncelleme:

  TRAFİKTE yayaların önceliği ve güvenliği için Antalya’da, Avrupa Birliği (AB) destekli bir proje uygulanacak. Pilot olarak belirlenen 6 ana caddedeki kaldırımlar, sinyalizasyon ve yaya geçitleri yenilenecek, yaya geçitlerinde yeşil ışık yandığında görme engelliler için kuş sesi ötecek.

  Antalya Valiliği AB Koordinasyon Merkezi’nce hazırlanan proje ile kent trafiğinde artık öncelik araçların değil, yayaların olacak. "Antalya Şehir Merkezinde Yaya Önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu Öğrenme Projesi" ile ilgili olarak 28 Şubat’ta AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na başvuru yapılacak.

  Yerel ortakları Emniyet Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Mill? Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Özel Sürücü Kursları Derneği olan projede AB adına Finlandiya HAWK Üniversitesi, İtalya’nın Roma şehrinden "ATAC SpA-Azienda per la mobilit? del Comune di Roma" adlı büyük ölçekli işletme ve İspanya’nın Malaga kentinden I.P.F.-Iniciativas Para La Formaci?n adlı eğitim kurumu da yer alacak.

  Projeye ilişkin bilgi veren AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay, Antalya’da trafik kültürünü yayalara, yaya kültürünü sürücülere öğretmeyi ve yaya önceliği fikrini yenilikçi bir yaklaşımla topluma kazandırmayı öngördüklerini söyledi. AB mevzuatlarında yaya önceliğinin zorunluluğuna dikkat çeken Baki Karaçay, fikir birliğine varılan İspanya, İtalya ve Finlandiya’da bu kapsamdaki uygulamalardan yararlanılacağını açıkladı.

  Karaçay, başvuru sonucunun Haziran 2011’de belli olacağını ve hibe sözleşmesinin de Eylül 2011’de imzalanmasının beklendiğini söyledi.

  400 BİN EURO HARCANACAK

  24 ay süreli projenin bütçesi 400 bin euro olacak, bu rakamın 300 bin euroluk bölümü AB hissesiyle karşılanacak.

  UYGULAMADA NELER OLACAK?

  Proje ilk olarak 6 caddede uygulanacak. Yüzüncü Yıl Bulvarı, Hasan Subaşı Caddesi, Yener Ulusoy Bulvarı, Milli Egemenlik Caddesi, Gazi Bulvarı ve Milli Egemenlik Caddesi’nde başlatılacak proje kapsamında tüm kaldırımlar, yaya geçitleri ve sinyalizasyon sistemleri önceliğin yayalarda olacağı şekilde yeniden düzenlenecek.

  Projenin uygulama biçiminde ise pilot olarak belirlenen caddelerdeki yaya geçitleri, sinyalizasyonlar engelliler daha da öncelikli olacak şekilde yayaların önceliğine göre yeniden yapılacak. Kaldırım çalışmalarını da içerecek bu uygulamalarda, engellilerin de karşıdan karşıya geçmelerine ve kaldırımları rahatça kullanmalarına yönelik teknik altyapı hazırlanacak.

  AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay, "Sinyalizasyon sistemi görme engelliler için sesli olacak. Yolun karşısına geçmek isteyen görme engelliler için yayalara yeşil ışık yandığı anda kuş sesi ötecek. Zaman içinde yaya yola adımını attığından itibaren araçlar duracak şekilde planlama yapılıyor" dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı