Gündem Haberleri

  Yermez: Garih'i ben öldürdüm, yalnızdım

  Hürriyet Haber
  09.11.2001 - 11:28 | Son Güncelleme:

  İşadamı Üzeyir Garih`in katil zanlısı olarak tutuklanan Yener Yermez`in, idam cezası istemiyle yargılandığı dava başladı. Yermez, mahkemede ifade vermeyi reddetti.

  Yener Yermez'in bu talebi üzerine Mahkeme Başkanı, iddianameyi özetledi. Yermez, iddianamede yer alan, "Pınar Konuşkan ile mezarlıkta birlikte oldukları" dışındaki tüm ifadeleri kabul ettiğini söyledi.

  Yermez`in Kayseri`de yakalandığında, İstanbul Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği`nde, DGM Cumhuriyet Savcılığı`nda, Eyüp Cumhuriyet Savcılığı`nda ve nöbetçi mahkemede verdiği 5 ayrı ifadesi bulunuyor. Yermez daha önce savcılıkta verdiği ifadede Pınar Konuşkan'la ilgili kısmı kabul etmişti ancak bugün mahkemede reddetti.

  Babasının işsiz olduğunu, kumar oynayıp içki içtiğini, kendilerine annesinin çalışıp baktığını ve ilkokuldan ayrılarak ayakkabı boyacılığı yapmaya başladığını anlattığı bölümler okunduğu sırada araya giren sanık Yermez, "Bunların okunmasını istemiyorum" dedi.

  Yermez'in olay günü psikolojik tedavi için kullanılan 'Melleril' adlı haptan beş tane aldığını söylemesi üzerine mahkeme, akli dengesinin tespit edilmesi için Adli Tıp'a sevk etti. Bugünkü duruşma Yermez'le ilgili raporun hazırlanması, Üzeyir Garih'in oğlu İzzet Garih'in ve Pınar Konuşkan'ın ifadelerinin alınması için ertelendi. Yermez'in akli dengesinin yerinde olmadığı tespit edilirse cinayetten suçlu bulunsa bile ceza almayabilir.

  Mahkemede okunan ifadede Yermez olay günü, çarşı izninde olduğunu, kardeşiyle konuşmak istediğini, ancak parasız olduğu için telefon açamadığını belirtiliyor. Eyüp Mezarlığı'na geldiğinde kimliğini daha sonradan öğrendiği Üzeyir Garih'ten para istediği ancak Garih'in kendisine "utanmıyor musun para istemeye sapa sağlam adamsın" dediği, bunun üzerine sinirlenerek bir bıçak satın aldığı ve mezarlığa geri döndüğü anlatılıyor. Yermez'in, elindeki bıçağı göstererek, Garih'ten bir kez daha para istediği ancak "beni onunla korkutamazsın" cevabını aldığı anlatılan ifadede Yermez'in bunun üzerine Garih'i arkadan yakalayarak bıçakladığı anlatılıyor. Yermez ifadesinde Garih'in üzerindeki 21 adet 10 milyonluğu ve cep telefonunu aldığı, Garih'i kesinlikle tanımadığı ve kendisini işadamı ya da Musevi kimliği nedeniyle öldürmediği de anlatılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı