Gündem Haberleri

  Yeni belediye başkanlarının hedef ve projeleri

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 14:03 | Son Güncelleme:

  28 Mart'ta seçilerek belediye başkanlığı koltuğuna oturan belediye başkanları, yönetimde ana ilke olarak, ''dürüst, şeffaf, adil yönetim herkese eşit davranmayı'' gösterdiler. Ankara ve İstanbul illeri dışındaki belediye başkanlarıyla görüşülerek yapılan belirlemelere göre, belediye başkanlarının büyük bölümü kendi ekiplerini kurmak, altyapı ve çöp sorununu çözmek gibi hedefleri, ilk icraat olarak seçti. Görevlerine başlayan 79 belediye başkanından 75'i, ''yönetimde ana ilkeniz ne olacak'' sorusuna, ''dürüst, şeffaf, adil bir yönetim ve herkese eşit davranacağız'' cevabını verdi.

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, ''Belediyeye siyaseti sokmayacağım'', Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın ve Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün ''iş bitirici olacağız'', Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ''temiz yönetim hakim olacak'' dedi.

     

  İLK İCRAAT, KENDİ EKİBİNİ KURMAK

     

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Mardin, Giresun, Aydın, Tunceli, Burdur, Van, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Aksaray'da başkanlar ilk icraat olarak, ''kendi ekiplerini kurarak aktif bir kadro ile hizmet vermeyi'' hedefliyor.

    

  Ordu, Kırşehir, Çanakkale, Yalova ve Hakkari'de başkanlar ilk icraat olarak ''çöp'', Ardahan, Siirt, Niğde ve Sivas'ta ''altyapı'', Bolu ve Antakya'da ''trafik'', Gaziantep, Sinop, Nevşehir ve Yozgat'ta ''içme suyu'' sorunlarını çözecek, Muş, Ağrı ve Kırklareli'nde ise ''kent temizliğine'' öncelik verecek.

    

  Başkanların ilk icraatları arasında Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz'ın ''Belediyeyi TSE'li yapacağım'', Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin ise ''su ve otobüs fiyatlarını ucuzlatacağım'' sözleri dikkati çekiyor.

    

  Bingöl Belediye Başkanı Hacı Ketenalp ise geçen yıl yaşanan depremin yaralarını sarmak amacıyla yol ve konut yapacak.

     

  MEGA PROJELER

     

  Özellikle nüfusu fazla olan kentlerde belediye başkanları ''mega proje'' olarak kendilerine ''metro-raylı sistem'' yapımını seçiyor.

    

  ADANA

   

  Adana'da yapımı devam eden raylı sistemin projesinin tamamlanması Başkan Durak'ın mega projesi. Samsun, Trabzon, Aydın, Van, Bilecik, Manisa ve Batman'da da belediye başkanları raylı sistem ya da metro ile kentlerinin ulaşım sorununu çözmeyi hedefliyor.

    

  BURSA

   

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, ''mega projeniz ne olacak?'' sorusunu, ''BursaRay'ın Mudanya'ya kadar uzatılması'' diye cevaplandırdı.

    

  MERSİN

   

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, yoksul ve muhtaç kişiler için ''Kentli Destek Kartı'' çıkartacak. Özcan, bu kartla, ''sosyal yardım hizmetlerinden gerçekten ihtiyacı olan kişileri'' yararlandırmayı hedefliyor. Kart sahiplerinin belirlenmesinde alt birim belediyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla da koordinasyon sağlanacak.

    

  GAZİANTEP

   

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Uğur Güzelbey, yoksul ve muhtaç ailelere ücretsiz gıda yardımı yapmak için Gıda Bankası kuracak. Gaziantep'te gerçek yoksulların belirlenmesi için veri tabanı hazırlayacaklarını ifade eden Güzelbey, gıda yardımından tüm yoksulların adil yararlanmalarının sağlanacağını belirtiyor.

    

  ESKİŞEHİR

   

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen Türkiye'de ilk kez uygulanacak projeyle kentin çöplerinden elektrik üretmeyi hedefliyor.

    

  DENİZLİ

   

  Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, kentin nefes alamadığını belirterek, ''çevre kentler'' oluşturarak yoğunluğu azaltmayı amaçlıyor.  

    

  SİİRT

   

  Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül, şehir içinde başıboş dolaşan 60 bin civarındaki küçük ve büyükbaş hayvanın barındırılacağı Organize Hayvancılık Bölgesi kuracak.

   

  İZMİR

   

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina, bu dönemki başkanlığı süresince tüm kesimlerin yararına olacak projeler üreterek, İzmir'i fuarlar ve kongreler şehri yapmayı hedefliyor.

    

  KONYA

   

  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ''Türkiye ve dünyada ses getirecek'' bir Özürlüler Kompleksi kuracak. Akyürek, bu komplekste, fizik tedavi, eğitim, rehabilitasyon ve kreş birimleriyle, çeşitli sosyal alanların da bulunmasını istiyor.

    

  KARABÜK

   

  Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer Özürlüler Köyü oluşturarak engelli vatandaşlara sahip çıkmayı hedefliyor. Erer, Özürlüler Köyü'nün engelli çocuğu olan ailelerin, ''biz ölürsek çocuğumuza ne olur'' endişesini ortadan kaldıracağına inanıyor.

    

  ADAPAZARI

   

  Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, kent merkezine 5dakika mesafedeki Poyrazlar Gölü çevresindeki 4 bin dönümlük alan üzerine, uluslararası kongre merkezi ve otel yaptırmayı hedefliyor.

     

  RİZE

     

  Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, eski Rize evlerini tekrar inşa etmeyi planlıyor. Bakırcı, bu amaçla Dağsu, Kale, Çorapçılar mahallelerinde imar tadilatı yaparak arsa üretecek. Yeni arsalar üzerine yapılacak eski Rize evleri kente yeni bir görünüm kazandıracak, turizmin önünü açacak.

    

  ORDU

   

  Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun da, Karşıyaka Mahallesi'nde 200 dönüm alan üzerine eğlence ve gençlik merkezi kuracak.

     

  20 BAŞKAN ''İÇME SUYU'' DEDİ

     

  Belediye başkanları kentlerinin sorunlarını sıralarken en çok içme suyu yetersizliğinden yakınarak, bu sorunu gidermek için çalışacaklarını açıkladılar.

    

  Aralarında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin de bulunduğu Şırnak, Mardin, Bolu, Siirt, Bingöl, Tunceli, Muş, Ağrı, Sinop, Gümüşhane, Tokat, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Bitlis, Çankırı ve Kırıkkale belediye başkanları öncelikli sorunları için ''içme suyu'' dediler.

     

  DİĞER SORUNLAR

     

  Mersin ve Diyarbakır büyükşehir belediyeleri ile Afyon, Malatya, Kütahya, Trabzon, Osmaniye, Sivas, Yalova ve Batman belediyeleri öncelikli olarak ''işsizlik'' sorununu, Antalya ve İzmit büyükşehir, Aydın, Ardahan, Siirt, Bingöl, Van, Şanlıurfa, Bilecik, Edirne ve Hakkari belediyeleri ''altyapı''yı görüyor.

     

  İzmir, Bursa, Eskişehir Büyükşehir belediyeleri ile Giresun, Sinop, Kilis, Adapazarı belediyelerinde ''ulaşım'', Muğla, Antakya, Karaman'da ''konut'', Karabük, Tekirdağ'da ''hava kirliliği'', Bayburt, Amasya, Manisa ve Elazığ'da ''otopark'', Artvin, Ordu ve Çanakkale'de ise ''çöp'' öncelikli sorun olarak görülüyor.

    

  BURDUR

   

  Burdur Belediye Başkanı Sabahattin Akkaya, Burdur Gölü'nün kirlenmesini önlemeyi hedefliyor. Akkaya, bu amaçla yapımı devam eden arıtma tesisini bir an önce hayata geçirmeye planlıyor.

    

  ERZURUM

   

  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, öncelikli olarak imar sorununa çözüm getirmeyi hedefliyor. Küçükler, özellikle seçim döneminde imara aykırı yapılaşmanın artmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

    

  DÜZCE

   

  Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş öncelikli olarak imar sorununu görüyor ve çözüm vaat ediyor.

    

  RİZE

   

  Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı en önemli sorun olarak kaldırım işgallerini görüyor.

   

  ÜNİVERSİTE KÖYÜ

   

  Kimi belediye başkanları, kentlerinde üniversite olmayanların hemen tamamı en kısa zamanda üniversite istiyor.

   

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel kentte üniversite bulunmasına rağmen bununla yetinmeyip ''Üniversite Köyü'' projesini hayata geçirecek.

    

  Türel'in hedefi, ''kentte kurulacak üniversitelere dünya çapında bir vizyon kazandırıp, 30 bin yerli ve yabancıya eğitim verecek'' bir ''Üniversite Köyü''...

    

  Bu arada, özellikle Bilecik, Karaman ve Yalova'da da belediye başkanlarının ''özdeş projeleri'' arasında kente üniversite kazandırmak yer alıyor.

    

  Belediye başkanları Şırnak'ta ''imar planı'', Mardin ve Kilis'te ''içme suyu'', Aydın ve Burdur'da ''otogar'', Tekirdağ ve Amasya'da ''doğalgaz'', Van'da ''otopark'', Erzurum ve Adapazarı'nda ''kültür parkı projelerini hayata geçirmek istiyor.

     

  BAYBURT

   

  Bayburt Belediye Başkanı Bekir Çetin, Çoruh Nehri üzerinde yılda 120 milyon kilovatsaat elektrik üreten bir hidroelektrik santralı kurmayı hedefliyor.

   

  ''Santral kurulması kolay bir iş değil, bunun farkındayım'' diyen Çetin, bu amaçla Bayburtlu işadamlarının desteğini isteyecek. Çetin, santralın hayata geçmesiyle kentte işsizlik ve göç sorunun da çözüleceğine inanıyor.

    

  ZONGULDAK

   

  Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, kent içinden geçen Acılık Deresi'nin yatağını değiştirerek kente yeni bir çehre kazandıracak. Dere yatağının değişmesiyle oluşacak yaklaşık 13 bin metrekarelik yeni alan da açılacak yarışmayla projelendirilerek değerlendirilecek.

     

  KÜLTÜR VE TURUZM KENTİ OLMA ARZUSU   

  Belediye başkanlarının hemen tamamına yakını uzun vadede kentlerinin ''kültür ve turizm kenti'' olmasını hayal ediyor.

    

  Antalya, Konya, Mersin, Diyarbakır, Eskişehir büyükşehir belediyeleri ile Şırnak, Bartın, Mardin, Giresun, Bingöl, Tunceli, Muş, Zonguldak, Kütahya, Burdur, Trabzon, Gümüşhane, Adıyaman, Bilecik, Manisa, Osmaniye, Edirne, Kırklareli, Çankırı, Çorum, Bolu, Karabük, Artvin, Siirt, Sinop, Ordu belediye başkanlarının rüyası, kentlerinin kültür ve turizm kentine dönüşmesi...

    

  SANAYİ KENTİ, MODERN KENT

   

  Bu arada, Isparta ve Aksaray belediye başkanları ''sanayi kenti'', Amasya, Kahramanmaraş ''modern kent'', Antakya, Samsun ve Çanakkale belediye başkanları da toplu konut projelerini hayata geçirmeyi düşlüyor.

    

  Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise ''en büyük hayalini'', ''Yeşille mavinin kucaklaştığı, yaşanabilir, sorunlarından arınmış, modern bir kent'' olarak dile getiriyor.

     

  ''BİZE GÜVENİN''

     

  Belediyelerin temel görevleri arasında yer alan, yeşil alan yaratmak, arsa üretmek gibi temel konular tüm başkanların ortak projeleri olarak dikkati çekerken, başkanlar, yoksul vatandaşlara yardım sözü vermeyi de ihmal etmiyorlar.

    

  Tüm başkanlar, önümüzdeki dönemde çeşitli şekillerde yoksul vatandaşlara yardım yapmayı, muhtaç vatandaşları desteklemeyi vaat ediyor.

    

  Ve 28 Mart'ta göreve getirilen belediye başkanlarının hemşehrilerine ortak mesajı:

    

  ''Belediye sizindir, sahip çıkın, bize güvenmeye devam edin...''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı