GeriGündem Yemen KİK planını reddetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen KİK planını reddetti

Yemen KİK planını reddetti
refid:17681615 ilişkili resim dosyası

Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) Yemen'de barış planı, öngörüldüğü üzere bugün imzalanamıyor.

Muhalefet, planın başarısız olmasından yönetimi sorumlu tuttu.Muhalefetin temsilcilerinden Muhammed El Sabri, KİK Genel Sekreteri Aldüllatif El Zayani'nin dün Yemen'deki görüşmelerinin sonuca ulaşmadığını, dolayısıyla planın başarısız olduğunu söyledi.

 

İktidar ve muhalefetin davetlisi olarak Sana'ya gelen El Zayani'nin Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile dört kez görüştüğünü, "ancak Salih'in her seferinde yeni şartlar öne sürdüğünü" kaydeden El Sabri, Salih'in "manevra ve savsaklamalarıyla" barış planını başarısızlığa uğrattığını savundu.

 

‘BASKILARIMIZI ARTIRACAĞIZ’

Adının açıklanmasını istemeyen bir muhalefet temsilcisi de Salih'i çekilmeye yönelik baskılarını artıracaklarını söyledi. Temsilci, "Baskıyı artırma seçeneklerini değerlendiriyoruz" dedi.

 

KİK'in Yemen'de iktidarın barış içinde devrini öngören planının bugün Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde imzalanması planlanmıştı.

 

Üye ülkeler Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt,Umman ve Katar dışişleri bakanlarının katılacağı törenle bugün imzalanması beklenen barış planı, muhalefetin bir uzlaşı hükümeti kurmasını ve Salih'in biray içinde görevini bırakmasını öngörüyordu. Plan, Salih ve çevresine dokunulmazlık tanırken, Salih'in istifasından sonra iki ay içinde devlet başkanlığı seçimi yapılmasını ve referanduma sunulmak üzere yeni bir anayasanın hazırlanmasını içeriyordu.

 

Yemen'de 32 yıldır iktidarda olan Salih'in görevi bırakması talebiyle Ocak ayından bu yana yapılan gösteriler nedeniyle yaşanan şiddet olaylarında bugüne kadar 150'ye yakın kişi öldü.

 

ÜÇ ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Yemen'in güneyindeki Abyane vilayetinde bulunan Zinjibar kentinde, resmi bir binaya düzenlenen saldırıda 3 Yemenli askerin öldürüldüğü bildirildi.

 

Saldırının El Kaide militanları tarafından düzenlendiğini belirten yerel bir yetkili, saldırganların bir arabayla gelip havan topu ve makineli tüfeklerle binaya ateş açtıkları ve kapının önünde nöbet tutan 3 askeri şehit ettiklerini kaydetti.

 

Adını açıklamak istemeyen yetkili, saldırıda 2 askerin de yaralandığını belirtti.

 

Yetkili, El Kaide terör örgütünün Abyane bölgesinde yoğun faaliyet gösterdiğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle