Gündem Haberleri

  Yemek sanatının tarihi

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Dining Out: Secrets From America's Leading Critics, Chefs and Restaurateurs’’ kitabında yer aldığı şekliyle yemek sanatı tarihinin önemli dönüm noktaları şöyle:

  1765- Tarihteki ilk paralı lokanta Paris'te açıldı. Burada insanlara ‘‘sağlık açısından yararlı çorbalar’’ satıldı.

  1782- Modern anlamda mönüsü olan, belirli saatleri bulunan ve özel partilere de imkan tanıyan ilk restoran yine Paris'te açıldı.

  1800- Delmenico restoranı New York'ta hizmet vermeye başladı.

  1803- ‘‘Almanach des Gourmands’’ adlı ilk restoran rehberi Fransa'da yayın hayatına atıldı. Bu rehber çıktığınde Paris'te 500 civarında restoran bulunuyordu.

  1840- Antoine's New Orleans'da açıldı. Böylece Amerika'da ilk kez New York dışında mükemmel bir restoran açılmış oldu. Bu da yeni bir geleneğin başlangıcı oldu.

  1900- İlk Michelin restoran rehberi Fransa'da yayınlandı.

  1902- Escoffier, ‘‘Le Guide Culinaire’’i yayınladı ve bundan sonraki 60 yıl boyunca Fransız mutfağının nasıl olacağını belirledi.

  1920-1933- Amerika'da içki yasağı dönemi. İlk kez şarapla güzel yemek arasındaki bağ bir ülkede bu kadar uzun süre koparıldı.

  1926- Michelin Guide restoranlara yıldız vererek değerlendirme yapmaya başladı.

  1936- Seyyar satıcı Duncan Hines, ‘‘Adventures in Good Eating’’ adlı rehberinin ilk edisyonunu çıkardı. Bu yılda 100 bin adet sattı.

  1941- Gourmet dergisi yayın hayatına atıldı.

  1946- Brennan's restoranı New Orleans'da açıldı ve kahvaltının en azından akşam yemeği gibi önemli ve mükemmel olduğunu dünyaya gösterdi.

  1955- Bon Appetit dergisi içki dükkanlarında bedava olarak dağıtılmaya başlandı.

  1957- Craig Claiborne The New York Times'ın ilk erkek yemek editörü olarak atandı. Gazete, yemek ve restoran eleştirmenlerinin yüzlerinin gizli kalmasına, bütün yemeklerin parasının gazete tarafından ödenmesine karar verdi.

  1959- The Four Seasons restoranı New York'ta 4.5 milyon dolar harcama yapılarak açıldı. Bu tarihin en büyük restoran masrafıydı.

  1960- İlk Mobil Travel Guide basıldı. Bu rehberde Amerika'nın 50 eyaletindeki restoranlar birden beşe kadar yıldız verilerek değerlendirildi.

  1963- Craig Claiborne New York Times'da haftalık restoran değerlendirme yazıları geleneğini başlattı.

  1966- Le Pavillon'un sahibi Henri Soule öldü. Crag Claiborne New York Times'daki yazısında onu ‘‘Amerika'daki Fransız mutfağının Michelangelo'su, Mozart'ı ve Leonardo da Vinci'si’’ diye tanımladı.

  1968- Gael Greene New York magazinin yemek eleştirmeni oldu. Bayan Gael ‘‘Insatiable Critic’’ başlığıyla yazılarını yazmaya başladı.

  1969- Gault- Millau restoran rehberinin ik sayısı Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayınlandı.

  Gelecek hafta:

  1970'ler, 80'ler ve 90'lı yıllar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı