Gündem Haberleri

  Yazıcıoğlu: AB sürekli Türkiye'yi bekletiyor

  ANKA
  02.05.2008 - 15:50 | Son Güncelleme:

  İngiltere Parlamentosu’nun daveti üzerine Lordlar Kamarası’nda BBP’nin görüşlerini aktarmak için Londra’ya giden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Londra temasları çerçevesinde Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

  Toplantıda, Türk ve İngiliz üyelere hitaben bir konuşma yapan Yazıcıoğlu, yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesine karşı olmadıklarını, ancak söz konusu sermayenin yatırım ve üretim amaçlı gelmesini tercih ettiklerini bildirdi.

  İngiliz üyelerin çok sayıda soru yönelttiği Yazıcıoğlu, Amerika'da devam eden ve Avrupa’yı önemli oranda etkileyen ekonomik krizin Türkiye’yi şu aşamada pek fazla etkilemediğini söyledi. Türkiye'nin geçmişten gelen önemli tecrübeleri olduğunu ve olası bir ekonomik krizi aşacağını belirten Yazıcıoğlu, Batılı yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

  Yazıcıoğlu, Türkiye’ye gelecek sermayenin sıcak para şeklinde gelmesini arzulamadıklarını belirterek, gelecek yabancı sermayenin iş ve aş yaratacak projelere yönelmesini istedi. İstihdam yaratacak, üretimi artıracak her türlü yabancı yatırımın desteklenip teşvik edilmesini öneren Yazıcıoğlu, yabancılara tanınan imkânların yerli yatırımcılara da verilmesinin gerekliliği üzerinde durdu.

  İngiliz üyelerin Avrupa Birliği ile ilgili sorularını da yanıtlayan Yazıcıoğlu, AB'nin Türkiye’ye karşı samimi olmadığını, çifte standart uyguladığını, üyeliğe alınan hiçbir üyeden talep edilmeyenlerin Türkiye’den istendiğinin altını çizdi.

  AB'nin Türkiye’yi tam üye olarak kabul edeceğini düşünmediği belirten Yazıcıoğlu, ancak Türkiye’nin coğrafi önemi dolayısıyla devamlı kapı aralığında bekletilmek istendiğini ifade etti. Bu durumu, son derece üzücü ve onur kırıcı bulduğunu belirten Yazıcıoğlu, AKP ve önceki iktidarların AB'nin bu haksız uygulamalarına gerekli dik duruşu göstermediklerini söyledi. Yazıcıoğlu, “Türkiye bunu hak etmemektedir” dedi.

  Toplantıda Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkan Yardımcıları Dr. Ahmet Şanverdi ve Metin Gündoğdu eşlik ettiler.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı